Kalisko-Ostrowski Klub Fajki 2010

William Wrigley & Philip K. Wrigley

William Wrigley, Jr. – założyciel produkującej gumę do żucia firmy Wrigley

William_Wrigley_Jr.-producent_gumy_do_ucia.jpg

 

William Wrigley urodził się 31 września 1861r. w Filadelfii. W wieku 29 lat przeniósł się do Chicago. Miał przy sobie 32$, założył przedsiębiorstwo zajmujące się czyszczeniem mydłem. Sprzedawał proszek do pieczenia, gratisowo dokładał gumę do żucia. W końcu sam zaczął produkować gumę do żucia.

Wrigleys.jpg

Wrigley przeniósł się na Santa Catalina Island, gdzie inwestował w rozwój wyspy oraz w miejsca pracy dla mieszkańców wyspy, między innymi stworzył wytwórnię płytek ceramicznych, serwisów obiadowych, przedmiotów gospodarstwa domowego i innych przedmiotów. Większość ziemi na wyspie należała do rodziny Wrigley, w 1972 roku syn Williama Wrigleya – Philip doprowadził do ustanowienia tam obszaru chronionego, do którego prawa własności przekazano dla dobra publicznego.

William_Wrigley_Jr.-producent_gumy_do_ucia1.jpg

W 1916 roku, Wrigley kupił mniejszościowy udział drużyny baseballowej Chicago Cubs, a z czasem stał się jej właścicielem.

wrigley_chicago_cubs.jpg

William Wrigley Jr. zmarł 26 stycznia 1932 roku, w swojej rezydencji w Phoenix (Arizona), w wieku 70 lat. Schedę po Williamie Wrigley’u Jr. Przejęły jego dzieci: córka Doroty Wrigley Offield i syn Philip K. Wrigley.

Philip K. Wrigley

Philip K. Wrigley urodził się 5 grudnia 1894r. w Chicago. Po ojcu przejął nie tylko prezesurę w Wm. Wrigley Company, ale również w Chicago Cubs. Podczas II Wojny Światowej Philip Wrigley był jednym z założycieli Kobiecej Ligi Beasebolowej.

wrigley_girls_lig_baseball0.jpg

Philip K. Wrigley zmarł 12 kwietnia 1977 roku.