Kalisko-Ostrowski Klub Fajki 2010

Malarze, rzeźbiarze, fotograficy and ...

Artyści o wielu talentach i ci, którzy poświęcili się jednej dziedzinie sztuki, również palili tytoń w fajce. Jedni przy pracy, inni w chwilach wytchnienia. Przedstawiamy tutaj sylwetki kilkudziesięciu artystów z całego świata.

Aleksandr Michajłowicz Rodczenko (ur. 5 grudnia 1891 w Petersburgu, zm. 3 grudnia 1956 w Moskwie) - rosyjski malarz, rzeźbiarz, projektant plakatów i mebli, ilustrator.

Aleksander_Rodchenko-Russian_artist_sculptor_photographer.jpg

 

Jeden z czołowych przedstawicieli konstruktywizmu. Kształcił się w Kazaniu, działał w Moskwie. W roku 1915 założył grupę tzw. biespriedmietnych, po 1917 związał się z konstruktywistami i grupą LEF (Lewyj front iskusstw). Od roku 1920 profesor moskiewskich wyższych uczelni artystycznych (Wchutiemasu i Wchutieinu). W latach 1914-1920 tworzył abstrakcyjne kompozycje pokrewne suprematyzmowi. Pracował nad problematyką sztuki kinetycznej. Zajmował się scenografią, rzeźbą i fotografiką.

August Macke (ur. 3 stycznia 1887, zm. 26 września 1914) – niemiecki malarz, ekspresjonista, członek grupy artystycznej Der Blaue Reiter.

Jego twórczość ewoluowała od impresjonizmu, poprzez kubizm, orfizm, futuryzm do abstrakcjonizmu. Posługiwał się techniką olejną i akwarelą, malował portrety, kompozycje figuralne i pejzaże. Jego prace odznaczają się czystą kolorystyką i poetyckim nastrojem. Tworzył również drzeworyty, projektował ceramikę, dywany, hafty, gobeliny i zasłony.

Jean-Baptiste-Camille Corot (ur. 26 lipca 1796 w Paryżu, zm. 22 lutego 1875 w Ville-d'Avray) – francuski malarz, przedstawiciel kierunku realistycznego.

Camole_Corot-malarz.JPG

Malował głównie pejzaże, ponadto sceny historyczne i portrety. Wykonał również kilka akwafort.

Cassandre  to pseudonim Adolphe Jean-Marie Mouron (24 stycznia 1901 - 17 czerwca 1968) był ukraińsko - francuskim malarzem, projektował plakaty, stworzył nowe kroje pisma.

Cassandre-plastyk2.jpg

Początkowo pracował w drukarni, później wraz ze wspólnikami założyli własną agencję reklamową Alliance Graphique. Cassandre najbardziej znany jest ze swoich plakatów, ale również projektował stroje dla teatrów, okładki, zaprojektował też logo firmy Yves Saint Laurent. Uczestniczył w walkach w czasie II Wojny Światowej.

César Domela Nieuwenhuis (ur. 15 stycznia 1900 w Amsterdamie, zm. 31 grudnia 1992 w Paryżu) - holenderski malarz, grafik i fotograf.

Cesar_Domela-duski_rzebiarz_malarz_fotograf.JPG

Syn holenderskiego rewolucjonisty i kaznodziei Ferdinanda Domela Nieuwenhuisa. We wczesnych obrazach Domela ujmował rzeczywistość poprzez geometryczne struktury, w późniejszej twórczości zmierzał ku zasadom abstrakcji geometrycznej i neoplastycyzmu. Następnie zaczął odchodzić od neoplastycyzmu, wprowadzając do prac linie i układy diagonalne oraz tworząc trójwymiarowe reliefy. Przebywając w Berlinie pod koniec lat 20. XX w., eksperymentował w duchu konstruktywizmu, łącząc tradycyjne środki malarskie z różnymi niekonwencjonalnymi materiałami (drewno, miedź, mosiądz, szkło i pleksiglas). Zajmował się również fotomontażem i typografią. W 1932 przyjechał do Paryża, gdzie uczestniczył w wielkich manifestacjach abstrakcjonistów jako członek grupy Cecle et Carré, później Abstraction-Création, w końcu jako współpracownik pisma „Plastique” (1937).

Oscar Claude Monet (ur. 14 listopada 1840 w Paryżu, zm. 5 grudnia 1926 w Giverny) – francuski malarz, jeden z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu.

Claude_Monet-namal._Pierre_Auguste_Renoir.jpg

Portret Moneta namalowany przez Renoira.

Początkowo odnosił sukcesy wykonując karykatury, co było również źródłem dochodów artysty. W Hawrze zetknął się w roku 1858 z Eugène Boudinem, który stał się jego pierwszym nauczycielem i zachęcił go do uprawiania malarstwa plenerowego. Wkrótce udał się do Paryża, by uczyć się w Académie Suisse, gdzie poznał Pissarro. W 1861 roku został wcielony do wojska i wysłany do Maroka. Jak przyznał później, tamtejsze pejzaże przygotowały go do impresjonizmu. W roku 1862, po powrocie ze służby wojskowej, studiował w atelier Charlesa Gleyre’a, gdzie poznał Auguste’a Renoira, Alfreda Sisleya i Frédérica Bazille’a. Z Renoirem połączyła Moneta przyjaźń na całe życie i stworzony wspólnie kierunek w malarstwie – impresjonizm. Z czasem twórczość  Moneta ewoluowała i coraz mniejsze znaczenie miała forma. Malarstwo Moneta zbliżało się do abstrakcji złożonej z barwnych plam. Najważniejsze dla niego stało się światło i wydobywany przez nie kolor. Jego dzieła stanowiły podłoże dla stworzenia pointylizmu przez Seurata. Najbardziej znane są jego cykle Nenufary czy Budynek Parlamentu w Londynie.

Jean Désiré Gustave Courbet (ur. 10 czerwca 1819 w Ornans w departamencie Doubs, zm. 31 grudnia 1877 w La Tour-de-Peilz w Szwajcarii) – francuski malarz realista.

Charles_Courbet-autoportrait.jpg

Coubert był bardzo niezdyscyplinowanym uczniem, edukację w liceum zakończył potrafiąc co najwyżej czytać i pisać. W 1840 r. wyruszył do Paryża, gdzie doznał głębokiego rozczarowania widząc obrazy szkoły francuskiej. Zapisał się na kurs malarstwa u Charlesa Steubena, studiował filozofię francuską i niemiecką oraz prowadził aktywną walkę rewolucyjną. W roku 1846 odbył roczną podróż do Holandii, gdzie zaznajomił się z tamtejszym malarstwem. Od roku 1853 odwiedził kilkukrotnie Niemcy – Frankfurt nad Menem, (gdzie przebywał 6 miesięcy) i Monachium. Z czasem powrócił do Paryża i pod koniec roku 1861 założył z przyjaciółmi pracownię. Sprzeciwiał się instytucjom artystycznym, które obezwładniały geniusz, zastygłym kanonom twórczości artystycznej. Buntownicze usposobienie Courberta zaznaczyło się podczas trwania Komuny Paryskiej (1871), w której brał czynny udział w czego konsekwencji poniósł karę i skazano go na pobyt w więzieniu. Zarzucono mu, że był inicjatorem projektu zburzenia kolumny Vendôme, która według komunardów była symbolem bonapartyzmu. Chcąc uniknąć dalszych konfliktów z prawem, po opuszczeniu więzienia w 1873 r. wyemigrował do Szwajcarii, gdzie spędził swoje ostatnie cztery lata życia w miejscowości La Tour-de-Peilz, w pobliżu Vevey. Gustave Courbet zajmował się głównie malarstwem rodzajowym, portretowym, pejzażowym oraz martwą naturą.

portrait-of-charles-baudelaire-1849.jpg

Namalował kilka swoich autoportretów w tym Człowiek z fajką. Sportretował również Charlesa Baudelaire z fajką (1849).

Le Corbusier, właściwie Charles-Édouard Jeanneret-Gris (ur. 6 października 1887 w La Chaux-de-Fonds, zm. 27 sierpnia 1965 w Cap Martin) – francuski architekt szwajcarskiego pochodzenia, urbanista, malarz i rzeźbiarz, czołowy przedstawiciel modernistycznego stylu międzynarodowego.

Charles_douard_Jeanneret-Gris-French_architect_designer_urbanist_writer.jpg

Jego wszechstronna działalność wpłynęła nie tylko na architekturę, ale także na sztuki plastyczne i urbanistykę. W latach 1900-1904 uczył się grawerowania i cyzelunku w szkole artystycznej w La Chaux-de-Fonds. Profesor tej szkoły, Charles L’Eplattenier, nakłonił go do nauki architektury. Charles-Édouard Jeanneret znalazł się pod wpływem secesji i angielskiego ruchu Arts and Crafts, a w latach 1906-1907 wraz z René Chapallazem zrealizował swój pierwszy budynek, bogato udekorowaną willę dla grawera Louisa Falleta. Podróżował po całej Europie poznając różne nurty architektoniczne. W wieku 29 lat osiadł na stałe w Paryżu.

Charles_douard_Jeanneret-Gris-malarz_rzebiarz_architekt.jpg

W roku 1917 otworzył tam własną pracownię architektoniczną. Od 1919 wydawał gazetę artystyczną Ésprit Nouveau (Nowy duch), w której swoje artykuły o architekturze podpisywał „Le Corbusier”.

Duane Michals (ur. 18 lutego 1932) to amerykański fotograf.

Duane_Michals-with_a_pipe_Photographer.jpg

Przez wiele lat współpracował z Esquire, Mademoiselle i Vogue.

Edward Brian (Ted) Seago (31 marca 1910 - dnia 19 stycznia 1974) był angielski artysta, który malował zarówno oleje i akwarele.

Edward_Brian_Seago-english_painter.jpg

Elie Lascaux (ur. 5 lipca 1888 w Limoges na śmierć 28 października 1968 r w Paryżu) - malarz francuski.

Elie_Lascaux-malarz.jpg

Enrico Donati (ur. 19 stycznia 1909 w Mediolanie, zm. 25 kwietnia 2008 w Manhattanie, Nowy Jork) – amerykański malarz pochodzenia włoskiego.

Enrico_Donati-malarz_rzebiarz.jpg

W latach (1934-1940) mieszkał w Paryżu, później wyemigrował do USA, gdzie kontynuował naukę na Arts Students’ League w Nowym Jorku. W latach pięćdziesiątych związał się ze spacjalizmem. Pod wpływem surrealistów zaczął stosować automatyzm, malując bezprzedmiotowe płótna wypełnione aluzyjnymi kształtami z pogranicza różnych światów. Pierwszą wystawę indywidualną zorganizował w 1944, w galerii Passedoit w Nowym Jorku. W 1947 współpracował z Marcelem Duchampem przy wystawie surrealizmu w Paryżu. Tworzył też dzieła utrzymywane z zupełnie odmiennej poetyce, nieznane do 1987. W 1950 jako materiału zaczął używać skamielin, a w cyklu Moonscapes tworzywem były ziemia i piasek.

Frank McKinney Hubbard (ur 1 września 1868 w Bellefontaine, Ohio - zmarł: 26 grudnia 1930 w Indianapolis, Indiana) amerykański rysownik, satyryk i dziennikarz, lepiej znany pod pseudonimem "Kin" Hubbard.

Frank_McKinney_Hubbard-am.rysownik.jpg

George Grosz, właśc. Georg Ehrenfried Groß (ur. 26 lipca 1893 w Berlinie, zm. 6 lipca 1959 tamże) – niemiecko-amerykański malarz, grafik i karykaturzysta.

George_Grosz-niem.-am.malarz_karykaturzysta.jpg

Krytycy zaliczają jego dzieła z lat dwudziestych do kierunku Nowej Rzeczowości (Neue Sachlichkeit). W swoich dziełach malarskich piętnował on stosunki w Republice Weimarskiej, ukazywał rozkład ówczesnego społeczeństwa niemieckiego. Karykatury Grosza są tematycznie związane z gospodarką, polityką, przemysłem militarnym, klerem w latach 20. XX wieku. Przedstawiają mroczną stronę życia w wielkich miastach: morderstwa, perwersję, przemoc.

Gustave Roud (ur. 20 kwietnia 1897 – zm. 10 listopada 1976) szwajcarski (francuskojęzyczny) poeta i fotograf.

Gustave_Roud-poet_and_photographer.jpg

Harold Tucker Webster (21 września 1885 - 22 września 1952) - amerykański rysownik.

Harold_Tucker_Webster-am.rysownik.jpg

Henri Matisse (wym. [ur. 31 grudnia 1869 w Le Cateau-Cambrésis w Pikardii, zm. 3 listopada 1954 w Nicei) – francuski malarz uważany za najsłynniejszego fowistę.

Henri_Matisse-fr.malarz.jpg

Henry King Ketcham (14 marca, 1920 - 01 czerwca 2001), znany lepiej jako Hank Ketcham, amerykański rysownik, który stworzył komiks Dennis rozrabiaka, pisany i rysowany od 1951 do 1994.

Max Pechstein (ur. 31 grudnia 1881 w Zwickau, zm. 29 czerwca 1955 w Berlinie) – niemiecki malarz ekspresjonista; był także grafikiem, rzeźbiarzem i projektantem witraży.

Herman_Max_Pechstein-niem.malarz2.JPG

Należał do ważnych niemieckich twórców 1. połowy XX wieku, który wchodził w skład grupy Die Brücke.

James Guilford Swinnerton (13 listopada 1875 - 08 września 1974) amerykański rysownik i malarz krajobrazów z pustyni Southwest.

John French Sloan (ur. 2 sierpnia 1871 w Lock Haven, zm. 7 września 1951 w Hanover) – amerykański malarz i grafik, przedstawiciel modernizmu i realizmu.

John_Sloan-painter.jpg

Należał do ugrupowania The Eight/Ashcan School będąc jednym z najbardziej wpływowych jego członków. Malował sceny miejskie, charakterystyczne dla Nowego Jorku z przełomu XIX i XX wieku.

Kenneth Callahan (1905 - 1986) amerykański malarz i muralista realistyczny.

Kenneth_Callahans_pipe.-am.malarz_krytyk_sztuki.jpg

Tom Dowd (ur. 20 października 1925 w Nowym Jorku - zm. 27 października 2002) - amerykański inżynier dźwięku i producent nagrań w wytwórni Atlantic Records.

Lynyrd_Skynyrds_recording_producer-Tom_Dowd-smoking_a_pipe.jpg

Odpowiada za wprowadzenie metody nagrywania wielościeżkowego.

Man Ray właściwie Emmanuel Rudnitzky (ur. 27 sierpnia 1890 w Filadelfii, zm. 18 listopada 1976 w Paryżu) był amerykańskim fotografem i reżyserem.

Man_Ray-fotograf_reyser.jpg

Jego twórczość zaliczana jest do dadaizmu i surrealizmu.

Manuel Felguérez Barra (urodzony 12 grudnia 1928) jest znanym abstrakcjonistą z Meksyku.

Marcel Duchamp, właśc. Henri-Robert-Marcel Duchamp (ur. 28 lipca 1887 w Blainville-Crevon, zm. 2 października 1968 w Neuilly-sur-Seine) – francuski malarz i szachista. Pisywał miedzy innymi aforyzmy.

Marcel_Duchamp-fr.malarz_szachista.jpg

Marcel_Duchamp-fr.malarz_szachista2.jpg

Maurice de Vlaminck (ur. 4 kwietnia 1876, zm. 11 października 1958) – francuski malarz i grafik, tworzący m.in. w duchu fowizmu i kubizmu.

Maurice_Vlaminck-fr.malarz_i_grafik.jpg

Jeden z czołowych przedstawicieli fowizmu, malował pejzaże, martwe natury, kwiaty. Stosował jaskrawe, intensywne kolory, dynamiczne kompozycje o uproszczonej formie.

Maurice_Vlaminck-fr.malarz_i_grafik2.jpg

Ok. 1908 r. odszedł do fowizmu i przez pewien czas zainteresował się kubizmem. Tworzył także drzeworyty, projektował dekoracje teatralne i tkaniny dekoracyjne (tapiserie).

Pablo Ruiz Picasso, właśc. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso (ur. 25 października 1881 roku w Maladze, zm. 8 kwietnia 1973 roku w Mougins) – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku.

Pablo_Picasso-with_his_wife_Olga_1919.jpg

Pablo Picasso z żoną Olgą

Prace Picassa z lat 1901-1904 określa się jako okres błękitny. Były to dzieła utrzymane w kolorycie melancholijnym, ukazujące tematykę i postaci osób biednych (Życie, Stary gitarzysta, Dwie siostry, Prasowaczka). Jego pracownia mieściła się przy ulicy La Boètie. Od 1904 mieszkał w Bateau-Lavoir przy ulicy Ravignan 13[1]. Po tym okresie twórczość Picassa weszła w okres różowy, między innymi sceny z życia cyrkowców (Dziewczyna na kuli, Kuglarze, Toaleta, Rodzina arlekina). Od 1907 Picasso pod wpływem Paula Cézanne’a oraz sztuki iberyjskiej i afrykańskiej rozpoczął twórcze eksperymenty z geometryzacją i uproszczeniem formy, które dały początek kubizmowi (Panny z Awinionu, Portret Gertrudy Stein). Picasso i Georges Braque są twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem.

Modigliani_Picasso_i_Andr_Salmon-przed_Caf_de_la_Rotonde_Pary_1916r.jpg

Modigliani, Picasso i Salmon

Gdy wybuchła wojna domowa w Hiszpanii opowiedział się po stronie republikańskiej, a w 1937 na zamówienie republikańskiego rządu Hiszpanii za 200 tys. peset namalował słynną Guernicę, obraz wystawiony w Pawilonie Hiszpanii na Wystawie Światowej w Paryżu. Okres II wojny światowej spędził w Paryżu, w 1944 wstąpił do Francuskiej Partii Komunistycznej, a po wojnie zaangażował się po stronie ruchów lewicowych i pokojowych. W 1948 Picasso przyjechał do Polski, wziął udział w Światowym Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu a także odwiedził Warszawę, gdzie podarował Muzeum Narodowemu swoją kolekcję ceramiki, rysunków i barwnych druków.

Franko Minei (1922) - włoski malarz. Początkowo zapowiadał się na człowieka teatru, dramaturga, jednak zaczął malować. Opracował unikalną formę absurdalnego realizmu.

Mranco_Minei-w.malarz.jpg

Norman Rockwell (ur. 3 lutego 1894, zm. 8 listopada 1978) – amerykański malarz i ilustrator, najbardziej znany jako autor okładek dla The Saturday Evening Post, z którym współpracował przez ponad cztery dekady.

Norman_Rockwell-in_his_studio.jpg

Norman_Rockwell-am.malarz_ilustrator.jpg

Do najbardziej znanych jego prac należy seria z Williem Gillisem, jeden z wizerunków Rózi Nitowaczki i cykl Cztery wolności oraz Anna chce spać.

Ossip Zadkine (ur. 14 lipca 1890, w Witebsku, zm. 25 listopada 1967 w Paryżu) – francuski rzeźbiarz.

Ossip_Zadkine-in_his_atelier.jpg

Percy Wyndham Lewis (18 listopada 1882 - 7 marca 1957) był angielski malarz i pisarz.

Percy_Wyndham_Lewis-ang.malarz_pisarz.jpg

Robert Delaunay (ur. 12 kwietnia 1885 w Paryżu, zm. 25 października 1941 w Montpellier) – francuski malarz, przedstawiciel kubizmu orficznego.

Robert_Delaunay-malarz.jpg

Rufino Tamayo (25 sierpnia 1899 - 24 czerwca 1991) meksykański malarz. Preferował malarstwo abstrakcji figuratywnej z surrealistycznymi wpływami.

Salvador Dalí, właśc. Salvador Domènec Felip Jacint Dalí i Domènech, marquès de Dalí de Púbol (ur. 11 maja 1904 w Figueres, zm. 23 stycznia 1989 tamże) – kataloński malarz, jeden z najbardziej znanych surrealistów.

Salvadore_Dali.jpg

Jest jednym z bardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Postrzegany bywał jako skrajny ekscentryk, wymyślił własną metodę „paranoiczno-krytyczną”.

Sir David Alexander Cecil Low (07 kwietnia 1891 - 19 września 1963) nowozelandzki karykaturzysta. Mieszkał w Australii, później w Wielkiej Brytanii.

Sir_David_Alexander_Cecil_Low-nowozelandzki_rysownik.jpg

Jego karykatury Hitlera czy Duce spowodowały, że jego prace były zakazane w faszystowskich Włoszech i nazistowskich Niemczech.

Thomas Hart Benton (ur. 15 kwietnia 1889 w Neosho, stan Missouri, Stany Zjednoczone, zm. 19 stycznia 1975 w Kansas City) – amerykański malarz i muralista, jeden z czołowych, obok Granta Wooda i Johna Steuarta Curry'ego, przedstawicieli ruchu american scene painting.

Thomas_Hart_Benton-american_painter.jpg

Najbardziej znany ze swych patriotycznych murali, przedstawiających w heroiczny sposób życie Amerykanów w I połowie XX wieku. Prabratanek znanego polityka o tym samym imieniu i nazwisku. Wykładowca Art Students League w Nowym Jorku; do jego najbardziej znanych uczniów należał Jackson Pollock.