Kalisko-Ostrowski Klub Fajki 2010

Francuscy aktorzy, ludzie tv and ...

Francuscy aktorzy, scenarzyści, reżyserzy i inni. Podobnie jak wyspiarze i Amerykanie dostali swój osobny artykuł.

Bernard Blier (ur. 11 stycznia 1916 w Buenos Aires, zm. 29 marca 1989 w Saint-Cloud) − francuski aktor teatralny i filmowy, aktor charakterystyczny.

 

Bertrand Blier (ur. 14 marca 1939 w Boulogne-Billancourt) – francuski reżyser i scenarzysta filmowy.

Bertrand_Blier-french_screenwriter_film_director.jpg

Syn aktora Bernarda Bliera. Jest laureatem nagród Cezara; w 1990 za najlepszy film, dla najlepszego reżysera i scenariusz filmu Zbyt piękna dla ciebie (1989) i w 1985 za scenariusz do filmu Nasza historia (1984).

Bertrand_Blier-fr.reyser.jpg

Ponadto był kilkakrotnie nominowany do tej nagrody. W 1979 jego film Przygotujcie chusteczki (1978) otrzymał Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Bourvil, właśc. André Robert Raimbourg (ur. 27 lipca 1917 w Prétot-Vicquemare, zm. 23 września 1970 w Paryżu) – francuski aktor i śpiewak.

Wychowywał się w miejscowości Bourville, od jej nazwy pochodził jego późniejszy artystyczny pseudonim. Od 1937 występował w kabaretach. W filmie zadebiutował w 1945 roku. Bourvil jest znany głównie dzięki rolom w filmach komediowych. Wystąpił m.in. w serii filmów z Louisem de Funèsem, a najbardziej cenione z nich to Gamoń oraz Wielka włóczęga.

bourvil.jpg

Komediowy duet skojarzono na zasadzie kontrastu – Bourvil z reguły był na ekranie spokojnym, naiwnym mieszczuchem zdominowanym przez nerwowego i despotycznego bohatera granego przez de Funèsa. Najczęściej jednak grywał dość stereotypowe role chłopków-roztropków; wniósł do kina francuskiego ludowy komizm będący połączeniem trywialności i wzniosłości. Miał w swym dorobku także role dramatyczne. Najwybitniejszą z nich jest kreacja komisarza policji w W kręgu zła, thrillerze Jeana-Pierre’a Melville’a nakręconym tuż przed śmiercią aktora w roku 1970.

Bruno Jean Marie Cremer (ur. 6 października 1929 roku w Saint-Mandé, we Francji, zm. 7 sierpnia 2010 w Paryżu, we Francji) – francuski aktor filmowy oraz telewizyjny.

Bruno_Cremer-fr.aktor.jpg

Charles Gérard (urodzony 01 grudnia 1926), francuski aktor i reżyser ormiańskiego pochodzenia.

Charles_Gerard-fr.aktor_reyser.JPG

Zagrał w ponad pięćdziesięciu filmach od 1957 roku w wielu filmach pracował z reżyserem Claude Lelouch. Jest bliskim przyjacielem Jean-Paul Belmondo.

Charles Vanel, właściwie Charles-Marie Vanel (ur. 21 sierpnia 1892 roku w Rennes, w regionie Bretania, w departamencie Ille-et-Vilaine, we Francji, zm. 15 kwietnia 1989 roku w Cannes, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Alpy Nadmorskie na Lazurowym Wybrzeżu, we Francji) – francuski aktor i reżyser.

Charles_Vanel-fr.aktor_reyser2.jpg

Pochodził z rodziny kupieckiej. Nie miał szczęśliwej młodości – był wyrzucany ze szkół, do których uczęszczał. Próbował zaciągnąć się do marynarki.

Charles_Vanel-fr.aktor_reyser.jpg

Ostatecznie zaczął występować w spektaklach teatralnych. W 1912 zadebiutował w filmie Jim Crow. W przeciągu 77 lat wystąpił w ponad 200 filmach.

Claude Brosset jest francuski aktor, urodzony 24 grudnia 1943 w Juvisy-sur-Orge, zmarł 25 czerwca 2007 r w Pontoise.

Claude_Brosset-fr.aktor.jpg

Zagrał w ponad 100 filmach.

Claude Chabrol (ur. 24 czerwca 1930 w Paryżu, zm. 12 września 2010 tamże) – francuski reżyser filmowy, także aktor, producent i krytyk filmowy.

Claude_Chabrol-French_film_director.jpg

Jeden ze współtwórców francuskiej nowej fali. Zanim zaczął kręcić filmy, pracował jako krytyk czasopisma Cahiers du Cinéma.

Claude_Chabrol-fr.reyser2.jpg

Laureat Złotego Niedźwiedzia na festiwalu filmowym w Berlinie 1959 za film pt. Kuzyni.

Claude_Chabrol-fr.reyser.jpg

W 1997 zdobywca Złotej i Srebrnej Muszli na festiwalu filmowym w San Sebastian za film pt. Francuska ruletka.

Daniel Boulanger (ur. 24 stycznia 1922 w Compiègne, zm. 27 października 2014) — francuski prozaik, poeta, scenarzysta filmowy oraz aktor, jeden z najlepszych nowelistów francuskich.

Daniel_Boulanger-fr.actor.jpg

Jego pisarstwo osadzone w realistycznej obserwacji obyczajowej i psychologicznej, pełne jest niedomówień i wieloznaczności. Od 1983 był członkiem Akademii Goncourt, w r. 2008 złożył dymisję.

Francis Blanche (20 lipca 1921 - 06 lipca 1974) był francuski aktor i satyryk.

Francis_Blanche-fr.actor.jpg

Maurice Guy, znany lepiej jako Guy Lux (21 czerwca 1919 roku w Paryżu - 13 czerwca 2003 w Neuilly-sur-Seine) francuskim gospodarz teleturniejów i producent programów.

Guy_Lux-fr.producent_telewizyjny.jpg

Harry Baur (ur. 12 kwietnia 1880 roku jako Henri-Marie Baur w Montrouge, Hauts-de-Seine – zm. 8 kwietnia 1943 w Paryżu) - francuski aktor.

Zagrał w około 80 filmach. W 1942 roku Gestapo aresztowało jego żoną (pochodzenia żydowskiego). Harry starał się o jej zwolnienie, sam trafił do więzienia, zwolniony pod koniec 1942 roku, zmarł krótko potem w niewyjaśnionych okolicznościach.

Henri-Georges Clouzot (ur. 20 listopada 1907 w Niort, zm. 12 stycznia 1977 w Paryżu) – francuski scenarzysta, reżyser filmowy i producent filmowy.

Henri_Georges_Clouzot-fr.reyser_scenarzysta.jpg

Pracę w filmie rozpoczął w latach 30., jako scenarzysta.

Henri_Georges_Clouzot-french_film_director.jpg

Znany jest najbardziej dzięki thrillerom Cena strachu (tyt. oryg. Le Salaire de la peur) z 1953 i Widmo (tyt. oryg. Les Diaboliques) z 1955.

Henri Verneuil (właściwie: Ashod Malakian, ur. 15 października 1920 w Rodosto w Turcji, zm. 11 stycznia 2002 w Bagnolet w Seine-Saint-Denis), francuski reżyser i producent filmowy ormiańskiego pochodzenia.

Od czwartego roku życia mieszkał we Francji. Studiował w l'Ecole Nationale d'Arts et Métiers d'Aix-en-Provence. Po jej ukończeniu pracował jako dziennikarz, później rozpoczął karierę filmowca. Za film I... jak Ikar zdobył Cezara w kategorii "najlepszy scenariusz oryginalny lub adaptowany".

Jacques Audiard (ur. 30 kwietnia 1952 roku w Paryżu) – francuski scenarzysta, reżyser i aktor.

Jacques_Audiard-francuski_scenarzysta.JPG

Syn popularnego we Francji scenarzysty i reżysera Michela Audiarda, debiutował jako reżyser filmu "Patrz na upadających mężczyzn" (Regarde les hommes tomber, 1994) z Mathieu Kassovitzem i Jeanem-Louisem Trintignant. Dwa lata później nakręcił dramato-komedię "Wielce skromny bohater" (Un héros très discret), w której główną rolę zagrał Jean-François Deniau.Reżyserowany przez niego dramat psychologiczny "W rytmie serca" (De battre mon cœur s'est arrêté, 2005) o gangsterze, który staje się pianistą, został obsypany nagrodami filmowymi. Był to remake amerykańskiego filmu Fingers Jamesa Tabacka z końca lat siedemdziesiątych z Harveyem Keitelem, w którym w rolę odkrywającego wrażliwość bandziora wcielił się Romain Duris.

Jacques Perrin (ur. 13 lipca 1941) – francuski aktor, producent filmowy, scenarzysta i reżyser.

Jacques_Perrin-french_actor.jpg

Jacques Tati, właściwie Jacques Tatischeff (ur. 9 października 1907 w Le Pecq, zm. 4 listopada 1982 w Paryżu)[1] – francuski aktor i reżyser, określany często mianem francuskiego Chaplina.

Jacques_Tati-fr.aktor_reyser2.jpg

Swoją karierę rozpoczynał jako sportowiec grając między innymi zawodowo w rugby i tenisa, później związał się ze sceną musicalową, wystawiał własne przedstawienia, brał udział w projektach innych twórców. Dał się poznać jako bohater krótkich filmów komediowych, które reżyserował René Clair.

Jacques_Tati-fr.aktor_reyser.jpg

Do swoich filmów sam pisał scenariusze, sam je produkował, reżyserował, odtwarzał w nich główną rolę.

Jean Gabin, właściwie Jean-Alexis Gabin Moncorgé (ur. 17 maja 1904 w Paryżu, zm. 15 listopada 1976 w Neuilly-sur-Seine) – francuski aktor teatralny i filmowy.

Jean_Gabin-aktor.jpg

Karierę rozpoczął na scenie Folies Bergère, a od początku lat trzydziestych zaczął pojawiać się na ekranie filmowym. Podobieństwo ról w filmach tzw. realizmu poetyckiego stworzyło złączoną z Gabinem postać fatalistycznego, cichego antybohatera, człowieka osamotnionego i zdeklasowanego, choć mocnego.

Jean_GabinGeorges_Simenon.jpg

2 września 1939 został wcielony do francuskiej marynarki wojennej i brał udział w walkach. Po klęsce Francji wyjechał do Hollywood, gdzie przebywał krótko i nie odegrał znaczącej roli. Po zagraniu w dwóch filmach zgłosił się w 1943 na ochotnika do oddziałów Wolnej Francji i brał udział w operacji normandzkiej. W wojsku pozostał do końca wojny.

Jean_Gabin-aktor2.jpg

Po wojnie wrócił do filmu. Grał sporo, ale przyjmował jedynie role w ambitnych filmach.

Jean Giono (ur. 30 marca 1895, zm. 8 października 1970) – francuski pisarz.

Jean_Giono-fr.aktor.jpg

W początkowym okresie swojej twórczość zbliżał się do panteizmu. W swoich powieściach ukazywał związek życia ludzkiego z przyrodą i głosił konieczność powrotu do natury m.in. cykl Pan, czy Wielka trzoda.

W 1944 roku był sądzony za kolaborację z Niemcami. Po wojnie stworzył cykl powieści historycznych i obyczajowych Chroniques wykazujących wpływy Stendhala (m.in. Huzar na dachu). Był też autorem zbiorów opowiadań.

Jean Poiret, urodzony jako Jean Poire, (17 sierpnia 1926 - 14 marca 1992), francuski aktor, reżyser, scenarzysta.

Jean_Poiret-fr.aktor_reyser_scenarzysta.jpg

Jean_Poiret-fr.aktor_reyser_scenarzysta2.jpg

Znany przede wszystkim jako autor oryginalnej gry La Cage Aux Folles.

Jean Richard (18 kwietnia 1921 in Bessines, Deux-Sevres - 12 grudnia 2001 w Senlis, Oise), francuski aktor, komik i przedsiębiorca cyrkowy.

Jean_Richard-fr.aktor.jpg

Jean_Richard-fr.aktor2.jpg

Najbardziej zapamiętany z roli w serialu Maigret oraz z jego działań cyrkowych. W latach 70. I 80. Był właścicielem trzech głównych cyrków, zarządzał również dwoma parkami rozrywki w pobliżu Paryża i prywatnym zoo.

Jean Vilar (25 marca 1912, Sete, Hérault - 28 maja 1971), francuski aktor i reżyser teatralny.

Jean_Vilar-fr.czlowiek_teatru2.jpg

Jean-Pierre Aumont (5 stycznia 1911 - 30 stycznia 2001) francuski aktor, posiadacz Legii Honorowej i Croix de Guerre za służbę w II wojny światowej.

Jean-Pierre_Aumont-French_actor.jpg

Jean-Pierre_Aumont-francuski_aktor.jpg

Jean-Pierre_Aumont-francuski_aktor2.jpg

Lino Ventura, właściwie Angiolino Giuseppe Pasquale Ventura (ur. 14 lipca 1919 w Parmie, zm. 22 października 1987 roku w Saint-Cloud, w regionie Île-de-France, w departamencie Hauts-de-Seine) – francuski aktor włoskiego pochodzenia.

Lino_Ventura-fr.aktor.jpg

Louis Jouvet (24 grudnia 1887, Crozon - 16 sierpnia 1951, Paryż) - francuski aktor i reżyser teatralny.

Louis_Jouvet-fr.reyser_dyrektor_teatru.jpg

Występował i reżyserował na paryskich scenach: Comédie-Française, Comédie des Champs-Élysées, Théâtre Pigalle, a w czasie I wojny światowej w Nowym Jorku w Garick's Theatre. Współpracował z Jakiem Copeau w jego Théâtre du Vieux-Colombier, a po rozpadzie tego zespołu, sam prowadził Théâtre de l'Athénée, dziś noszący jego imię.

Louis Malle (ur. 30 października 1932 w Thumeries, zm. 23 listopada 1995 w Beverly Hills) – francuski reżyser filmowy, przedstawiciel francuskiej nowej fali.

Louis_Malle-fr.reyser_filmowy.jpg

Początkowo studiował nauki polityczne na Sorbonie, potem porzucił je na rzecz studiów filmowych. Zaczynał pracę jako kamerzysta i asystent Jacques’a-Yves’a Cousteau przy wielokrotnie nagradzanym dokumentalnym filmie Świat milczenia (1956). Pierwsza praca przy filmie fabularnym, to asystowanie przy filmie Ucieczka skazańca Roberta Bressona (1956). Dwa lata później zadebiutował jako reżyser głośnym filmem Windą na szafot, z Jeanne Moreau i muzyką Milesa Davisa. Inna następna produkcja, z tego samego roku, Kochankowie odbiła się szerokim echem w świecie, nie tylko filmowym. Film był przejściowo zakazany w USA, ze względu na śmiałe sceny erotyczne.

Także późniejsza twórczość Malle’a poruszała kontrowersyjne, ale ważne tematy: ucieczka przed samobójstwem alkoholika poszukującego sensu życia (Błędny ognik), kazirodztwo (Szmery w sercu), kolaboracja z rządem Vichy (Lacombe Lucien). W latach 70. Malle wyjechał do USA, gdzie w dalszym ciągu realizował ambitne, poruszające filmy. Przez całe życie realizował także filmy dokumentalne.

Louis Seigner (23 czerwca 1903 - 20 stycznia 1991) był francuskim aktorem.

Louis_Seigner-fr.aktor.jpg

Zagrał w ponad 150 filmach i ponad 200 rolach teatralnych.

Michel Drucker (ur. 12 września 1942 w Vire) francuski dziennikarz i prezenter TV.

Michel_Drucke-fr.gospodarz_progr._tele._i_radio.jpg

Rozpoczął karierę w 1965 roku dziennikarskiej w ORTF jako reporter sportowy i komentator, następnie gospodarz programów rozrywkowych . Znany z uprzejmego i stonowanego stosunku do gwiazd show-biznesu, poza granicami Francji najbardziej znany z incydentu pomiędzy Serge Gainsbourg i Whitney Houston do jakiego doszło w programie Champs-Élysées, którego był prowadzącym. Znany z wylansowania wielu piosenkarzy z Quebecu w Europie. Obecnie gospodarz programu Vivement Dimanche, w każdą niedzielę po południu na France 2 i TV5 Monde. Umieszczony na liście najwybitniejszych Francuzów

Michel Saint-Denis (13 września 1897 - 31 lipca 1971), francuski aktor, reżyser teatralny i teoretyk dramatu.

Michel_Saint_Denis-fr.aktor.jpg

Jego pomysły na uczenie aktorstwa miały znaczący wpływ na rozwój teatru europejskiego w latach 30. XX w.

Pierre Sabbagh (18 lipca 1918 - 30 września 1994) był znaną postacią we francuskiej telewizji, jako dziennikarz, producent i reżyser.

Pierre_Sabbagh-fr.producent_tv.JPG

Roger Riffard (ur. 1 kwietnia 1924 w Villefranche-de-Rouergue, zmarł 29 października 1981) - pisarz, piosenkarz i aktor francuski.

Roger_Riffard-fr.aktor_teksciarz.jpg

Roland Giraud (urodzony 14 lutego 1942) francuski aktor.

Roland_Giraud-fr.aktor.jpg

Sacha Guitry, właśc. Alexandre Georges-Pierre Guitry (ur. 21 lutego 1885 w Petersburgu, zm. 24 lipca 1957 w Paryżu) – francuski reżyser filmowy i teatralny, aktor, scenarzysta i dramaturg.

Sacha_Guitry-fr.aktor_reyser_dramaturg.jpg

W 1931 otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.