Kalisko-Ostrowski Klub Fajki 2010

Polityczna fajka

Alf Landon, właśc. Alfred Mossman Landon (ur. 9 września 1887, zm. 12 października 1987) – amerykański polityk, kandydat Partii Republikańskiej na urząd prezydenta USA podczas wyborów w 1936 roku.

Alfred_ALF_Mossman_Landon-am.polityk.jpg

Alger Hiss (ur. 11 listopada 1904 w Baltimore, zm. 15 listopada 1996 w Nowym Jorku) – amerykański prawnik, urzędnik Departamentu Stanu USA (ostatecznie w randze zastępcy sekretarza stanu USA), doradca prezydenta Franklina Delano Roosevelta w trakcie konferencji jałtańskiej, pełniący obowiązki sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w czasie jej powoływania (1945). Agent sowieckiego GRU o kryptonimie ALES.

 

Andreas Jeorjos Papandreu (ur. 5 lutego 1919 na Chios, zm. 23 czerwca 1996 w Atenach) – grecki polityk socjalistyczny, dwukrotny premier Grecji, ekonomista. Doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Andreas_Georgiou_Papandreou-grecki_polityk_ekonomista.jpg

 

Andrew Jacobs Jr. (24 lutego 1932 r. - 28 grudnia 2013 r.), był prawnikiem i kongresmanem stanu Indiana, przez trzydzieści lat pracował w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Andrew_Jacobs-am.prawnik_kongresmen.jpg

 

Anthony Neil Wedgwood Benn znany jako Tony Benn oraz 2. wicehrabia Stansgate (ur. 3 kwietnia 1925 w Londynie, zm. 14 marca 2014 tamże) – brytyjski polityk, członek Partii Pracy, minister w rządach Harolda Wilsona i Jamesa Callaghana. Przedstawiciel lewego skrzydła partii.

Anthony_TONY_Neil_Wedgwood_Benn-ang.-polityk.jpg

 

Antoni Macierewicz (ur. 3 sierpnia 1948 w Warszawie) – polski polityk, historyk, nauczyciel akademicki, publicysta. Działacz opozycji demokratycznej w PRL w latach 1968–1989, współtwórca Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Od 1991 do 1992 minister spraw wewnętrznych, w 2006 i w 2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, od 2006 do 2007 szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, od 2015 minister obrony narodowej. Poseł na Sejm RP I, III, IV, VI, VII i VIII kadencji.

antoni-macierewicz.jpg

 

Anwar as-Sadat (ur. 25 grudnia 1918 w Mit Abu al-Kaum, zm. 6 października 1981 w Kairze) – egipski wojskowy i polityk, prezydent kraju w latach 1970–1981. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w r. 1978 (wspólnie z Menachemem Beginem).

Anwar_Sadat-egyptian_president.jpg

 

Arthur Hendrick Vandenberg (22 marca 1884 r. - 18 kwietnia 1951 r.) był Republikańskim senatorem z USA w stanie Michigan, uczestniczył w tworzeniu ONZ. Najbardziej znany jest z przewodnictwa partii republikańskiej, z polityki zagranicznej, wspierania zimnej wojny , doktryny Trumana , planu Marshalla i NATO.

Arthur_Hendrick_Vandenberg-am.polityk.jpg

 

Benoît Frachon (ur. 13 maja 1893 w Le Chambon-Feugerolles, zm. 1 sierpnia 1975) – francuski komunista, związkowiec, działacz ruchu oporu.

Benoit_Frachon-francuski_dziaacz_lewicowy2.jpg

 

Charles Wendell " Chuck " Colson (16 października 1931 r. - 21 kwietnia 2012 r.), był ewangelickim liderem chrześcijańskim, który założył Prison Fellowship, Prison Fellowship International, oraz BreakPoint. Przed jego nawróceniem do chrześcijaństwa, pełnił funkcję specjalnego doradcy prezydenta Richarda Nixona w latach 1969-1973.

Charles_CHUCK_Wendell_Colson-szef_sztabu_prezyd.Nixona.jpg

 

Che Guevara, właśc. Ernesto Rafael Guevara de la Serna, pseudonim Fernando Sacamuelas (ur. 14 czerwca 1928 w Rosario, zm. 9 października 1967 w La Higuera) – latynoamerykański rewolucjonista, pisarz, z zawodu lekarz.

Che_Guevara.jpg

 

Clement Richard Attlee, 1. hrabia Attlee (ur. 3 stycznia 1883 w Londynie, zm. 8 października 1967 tamże) – polityk brytyjski, który był premierem Wielkiej Brytanii w latach 1945-1951. Od 1922 r. był deputowanym Partii Pracy, a od 1935 aż do 1955 r., kiedy przeszedł na polityczną emeryturę, jej przywódcą. W latach 1940-1945 był członkiem gabinetu wojennego Winstona Churchilla. Reprezentował Wielką Brytanię na Konferencji Wielkiej Trójki w Poczdamie w 1945 r. Za jego rządów rozpoczęła się nacjonalizacja niektórych gałęzi przemysłu oraz Banku Anglii i wprowadzono powszechną opiekę medyczną. Uważa się go za jednego z współtwórców NATO.

Clement_Attlee-british_prime_minister2.jpg

 

Coke Robert Stevenson (20 marca 1888 r. - 28 czerwca 1975 r.), był 35. gubernatorem stanu Teksas w latach 1941-1947.

Coke_Robert_Stevenson-am.polityk.jpg

 

Dag Hjalmar Agne Carl Hammarskjöld (ur. 29 lipca 1905, zm. 18 września 1961) – szwedzki polityk, dyplomata, ekonomista i prawnik, od 10 kwietnia 1953 do 18 września 1961 sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, przyczynił się do rozwiązania kryzysu sueskiego 1956.

Dag_Hammarskjold-szwedzki_dyplomata.jpg

 

David Saul Marshall (12 marca 1908 r. - 12 grudnia 1995 r.), był politykiem i prawnikiem z Singapuru, który w latach 1955-1956 pełnił funkcję szefa gabinetu prezesa Rady Ministrów. Był założycielem i prezesem Robotniczej Partii Singapuru. Był ważnym negocjatorem, doprowadził do ​​niezależności Malayi.

David_P._Marshall-polityk_z_Singapuru.jpeg

 

Joseph Christopher O'Mahoney (5 listopada 1884 r. - 1 grudnia 1962 r.), był amerykańskim dziennikarzem, prawnikiem i politykiem. Czterokrotnie był senatorem Senatu Stanów Zjednoczonych z Wyoming , po raz pierwszy od 1934-1953, a następnie od 1954-1961.

Democrat_U.S._Senator_Joseph_C._OMahoney_of_Wyoming_served_in_the_Senate_from_1934-1953_and_then_again_from_1954_through_1961.jpg

 

Dominic Mintoff (Dom Mintoff) (ur. 6 sierpnia 1916 w Cospicua, zm. 20 sierpnia 2012 w Tarxien) - polityk maltański, przywódca Partii Pracy, premier Malty podczas rządów brytyjskich w latach 1955-58, oraz po uzyskaniu przez Maltę niepodległości, w latach 1971-84.

Dom_Mintoff-maltaski_polityk_premier.jpg

 

Dominique Strauss-Kahn, zwany DSK, ur. 25 kwietnia 1949 w Neuilly-sur-Seine) – francuski polityk, były minister finansów Francji. W latach 2007–2011 dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Dominique_Strauss_Kahn-fr.polityk.jpg

 

Donald Russell Findlay (ur. 17 marca 1951 r.) Jest adwokatem i konsulem Królowej w Szkocji. Pełnił również funkcję wice-przewodniczącego klubu piłkarskiego Rangers i był dwukrotnie rektorem Uniwersytetu St Andrews. Obecnie jest przewodniczącym klubu piłkarskiego Cowdenbeath.

 

Donald Henry Rumsfeld (ur. 9 lipca 1932 w Evanston) – amerykański polityk, działacz Partii Republikańskiej, sekretarz obrony USA w gabinecie prezydenta George’a W. Busha w latach 2001-2006. Poprzednio również pełnił tę funkcję przez rok i dwa miesiące w administracji Geralda Forda (na zdjęciu wraz z prezydentem Fordem).

Donald_RumsfeldGerald_Ford.jpg

Edgar Faure (ur. 18 sierpnia 1908 w Béziers, zm. 30 marca 1988 w Paryżu) – francuski polityk radykalny, premier, od 1988 członek Akademii Francuskiej. Działacz oświatowy.

Edgar_Faure-polityk_francuski.jpg

 

Édouard Herriot (ur. 5 lipca 1872 w Troyes, zm. 26 marca 1957 w Lyonie) – francuski polityk partii radykalnej, trzykrotny premier Francji w latach 1924-1925, 1926 i 1932. Herriot, syn oficera armii francuskiej, zdobył wykształcenie w École Normale Supérieure, którą ukończył w 1894 r. Pracował w liceum w Nantes a później w Lyonie, gdzie był uznawany za poważanego uczonego i nauczyciela. Swoją długą polityczną karierę rozpoczął jako mer Lyonu, ważnego ośrodka przemysłowego III Republiki. Funkcję tę pełnił od 1905 roku do śmierci, nie licząc okresu 1942-45, kiedy to Philippe Pétain usunął go ze stanowiska za sprzeciwianie się rządowi Vichy. Jako mer Herriot rozpoczął program odnowy Lyonu, zwiększył fundusze na pomoc socjalną oraz poprawił relacje władz miejskich z przedsiębiorcami. Te efektywne działania zapewniły mu niepodważalny prestiż, co z kolei wzmocniło jego pozycję w Partii Radykalnej.

Edouard_Herriot-fr.polityk_premier.jpg

 

Edward VIII – właśc. Edward Albert Christian George Andrew Patrick David (ur. 23 czerwca 1894 w Richmond, zm. 28 maja 1972 w Paryżu) – książę Walii od 1911 (inaugurowany w Caernarfon), król Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i dominiów, cesarz Indii, Obrońca Wiary od 20 stycznia 1936 do abdykacji 11 grudnia 1936. Po ustąpieniu z tronu otrzymał tytuł księcia Windsoru (Duke of Windsor).

Edouard_VIII.jpgEdward_VIII_jeszcze_jako_The_Prince_of_Wales_who_became_the_Duke_of_Windsor.jpg

 

Emmmanuel "Manny" Shinwell, baron Shinwell (ur. 18 października 1884 w Londynie, zm. 8 maja 1986), brytyjski polityk, członek Partii Pracy, minister w rządach Clementa Attlee.

Emmanuel_Shinwell-bryt.zwizkowiec2.jpg

 

Solomon West Ridgeway Dias Bandaranaike (1899-1959) - polityk cejloński, działacz niepodległościowy, premier.

 

Franco Marini (ur. 9 kwietnia 1933 w San Pio delle Camere w prowincji L'Aquila) – włoski polityk, były minister i eurodeputowany, wieloletni parlamentarzysta, były przewodniczący Senatu.

Franco_Marini-w.polityk.jpg

 

Frédéric Lefebvre, urodzony 14 października 1963 w Neuilly-sur-Seine , jest politykiem francuskim , członek UMP, republikanin .

Frederic_Le_Fevre-fr.polityk.JPG

 

Gediminas Kirkilas (ur. 30 sierpnia 1951 w Wilnie) – litewski polityk, poseł na Sejm, minister obrony w latach 2004–2006, premier Litwy w latach 2006–2008.

Gediminas_Kirkilas-litewski_polityk.jpg

 

George F. Addes (26 sierpnia 1911 r. - 19 czerwca 1990 r.), był założycielem Zjednoczonego Związku Pracowników Samochodowych, jego sekretarzem i skarbnika od 1936 r. do 1947 r.

George_F._Addes-am.zwizkowiec.jpg

 

Gerald Rudolph Ford junior, (ur. jako Leslie Lynch King junior 14 lipca 1913, zm. 26 grudnia 2006) – amerykański polityk, działacz Partii Republikańskiej, wieloletni członek Kongresu USA, 38. Prezydent USA i 40. Wiceprezydent. Ford był pierwszym wiceprezydentem USA nominowanym w wyniku zastosowania 25. poprawki do Konstytucji i jedynym jak dotąd sprawującym urząd zarówno wiceprezydenta, jak i prezydenta nie z wyboru, ale z nominacji. Przed objęciem prezydentury i wiceprezydentury przez 25 lat reprezentował stan Michigan w Izbie Reprezentantów, przy czym od 1965 pełnił funkcję lidera.

Geralf_Ford-american_president.jpg

 

Giangiacomo Feltrinelli, nazywany "Osvaldo" (ur. 19 czerwca 1926, zm. 14 marca 1972 ), był włoskim działaczem politycznym, wydawcą, partyzantem.

Giangiacomo_Feltrinelli-w.wydawca_dziaacz_lewicowy.jpg

 

Maurice Harold Macmillan, 1. hrabia Stockton (ur. 10 lutego 1894 w Londynie, zm. 29 grudnia 1986 w Birch Grove, Sussex) – polityk brytyjski. Czasami zwany „Supermac” lub „Mac the Knife”. Polityk Partii Konserwatywnej. W latach 1957–1963 lider tejże partii oraz premier kraju. Wcześniej minister obrony, spraw zagranicznych, oraz Kanclerz Skarbu. Politykę zagraniczną i obronną opierał na przywróceniu dobrych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi i budowie brytyjskich sił jądrowych.

 Harold_MacMillan-british_prime_minister3.jpg

 

James Harold Wilson, baron Wilson of Rievaulx, (ur. 11 marca 1916 w Huddersfield, zm. 24 maja 1995 w Londynie) – polityk brytyjskiej Partii Pracy, premier Wielkiej Brytanii w okresie od 16 października 1964 do 19 czerwca 1970 i od 4 marca 1974 do 5 kwietnia 1976 r.

Harold_Wilson-british_prime_minister4.jpg

 

Helmut Josef Michael Kohl (ur. 3 kwietnia 1930 w Ludwigshafen am Rhein) – niemiecki polityk (CDU), w latach 1969-1976 premier rządu Nadrenii-Palatynatu, 1982-1998 kanclerz Republiki Federalnej Niemiec. Kształtował proces zjednoczenia Niemiec i znacząco wpłynął na proces jednoczenia się Europy. Kontrowersje budzi z powodu złamania Ustawy o partiach w związku z aferą łapówkarską w CDU.

Helmut_Kohl.jpg

 

Helmut Heinrich Waldemar Schmidt (ur. 23 grudnia 1918 w Hamburgu, zm. 10 listopada 2015 tamże) – niemiecki polityk należący do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), kanclerz Niemiec w latach 1974-1982, krótko także minister spraw zagranicznych.

Helmut_Schmidt-German_Chancellor_1972-1984.jpg

 

Herbert Clark Hoover (ur. 10 sierpnia 1874 w West Branch (Iowa), zm. 20 października 1964 Nowym Jorku) – amerykański polityk, 31. prezydent USA, działacz Partii Republikańskiej.

Herbert_Hoover.jpg

 

Herbert Richard Wehner (ur. 11 czerwca 1906 w Dreźnie, zm. 19 stycznia 1990 w Bonn) – polityk niemiecki należący do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD). Przed II wojną światową członek Komunistycznej Partii Niemiec (KPD), po wojnie czołowy polityk SPD. W latach 1969–1983 był przewodniczącym frakcji parlamentarnej SPD.

Herbert_Richard_Wehner-German_politician.jpg

 

Herbert Stanley Morrison, baron Morrison of Lambeth, (ur. 3 stycznia 1888 w Londynie, zm. 6 marca 1965 tamże) – brytyjski polityk, członek Partii Pracy, minister w rządach Ramsaya MacDonalda, Winstona Churchilla i Clementa Attlee.

Herbert_Stanley_Morrison-bryt.polityk.jpg

 

Howard Arnold Jarvis (22 września 1903 r. - 12 sierpnia 1986 r.), był amerykańskim biznesmenem, lobbystą i politykiem - aktywistką antydumpingowym.

Howard_Jarvis-american_politician.jpg

 

Hugh Doggett Scott Jr. (11 listopada 1900 - 21 lipca 1994) był amerykańskim prawnikiem i politykiem. Członek Partii Republikańskiej reprezentował Pensylwanię w Izbie Reprezentantów Stanów Zjednoczonych w latach 1941-1945 i 1947 do 1959. Był również senatorem w latach 1959-1977. Jako senator pełnił funkcję lidera mniejszości od 1969 do 1977. Był też przewodniczącym Republikańskiego Komitetu Narodowego w latach 1948-1949.

Hugh_Scott_Jr-am.polityk.jpg

 

James Barron Carey (12 sierpnia 1911 r. - 11 września 1973 r.), był amerykańskim liderem związków zawodowych, sekretarz-skarbnik Kongresu Organizacji Przemysłowych (CIO) (1938-55); Wiceprzewodniczący AFL-CIO (od 1955); Był prezydentem United Electrical Workers (UE) (1936-41). Prezydent Truman wyznaczył Careya na Prezydenta Komisji Praw Obywatelskich w 1946 roku. Carey był przedstawicielem ludzi pracy w ONZ (1965-72).

James_Barron_Carey-dziaacz_spoeczny_zwizkowy.jpg

 

James Rodney Schlesinger (ur. 15 lutego 1929 w Nowym Jorku, zm. 27 marca 2014 w Baltimore) – amerykański polityk, dyrektor Centrali Wywiadu, sekretarz obrony oraz pierwszy sekretarz energii. Już w lipcu na stanowisku DCI zastąpił go William E. Colby. Schlesinger został sekretarzem obrony. Stanowisko to utracił w listopadzie 1975. W latach 1977-1979 z mianowania prezydenta Cartera był pierwszym nowo utworzonego Departamentu, sekretarzem energii. W 2002 został mianowany przez prezydenta George’a W. Busha jednym z doradców w Departamencie Bezpieczeństwa Krajowego.

James_Rodney_Schlesinger-sekretarz_w_min.obr.USA.jpg

Janusz Adam Onyszkiewicz (ur. 18 grudnia 1937 we Lwowie) – polski polityk, matematyk, alpinista, himalaista i speleolog, dwukrotny minister obrony narodowej (w latach 1992–1993 i 1997–2000), poseł na Sejm X, I, II i III kadencji, od 2004 do 2009 poseł do Parlamentu Europejskiego (do 2007 wiceprzewodniczący PE, a od 2007 wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych PE).

Janusz_Onyszkiewicz.jpg

 

Jean-Pascal Delamuraz (ur. 1 kwietnia 1936, zm. 4 października 1998) – szwajcarski polityk. Został wybrany do Szwajcarskiej Rady Związkowej 7 grudnia 1983 jako członek Demokratycznej Partii Wolnościowej. Kierował departamentami: departament ds. wojskowych (1984 - 1986), departament spraw gospodarczych (1987 - 1998). Dwukrotnie sprawował urząd przewodniczącego Szwajcarskiej Rady Związkowej (Prezydent Szwajcarii) w latach 1989 oraz 1996.

 

Jack Lynch, właśc. John Mary Lynch (ur. 15 sierpnia 1917, zm. 20 października 1999) - irlandzki polityk, czwarta osoba na stanowisku szefa rządu (taoiseach) Irlandii. Pełnił tę funkcję 2 razy: w latach 1966-1973 i 1977-1979. Był również znanym zawodnikiem uprawiającym dwie dyscypliny: hurling i futbol gaelicki.

John_Mary_JACK_Lynch-irlandzki_polityk_premier.jpg

 

John Newton Mitchell (15 września 1913 r. - 9 listopada 1988 r.), był prokuratorem generalnym Stanów Zjednoczonych (1969-72) za prezydentury Richarda Nixona. Wcześniej był prawnikiem w zakresie obligacji komunalnych, dyrektorem kampanii prezydenckiej Nixona z 1968 r. i jednym z najbliższych współpracowników Nixona. Po swojej kadencji jako prokurator generalny, pełnił funkcję dyrektora kampanii prezydenckiej Nixona w 1972 roku.

John_Newton_Mitchell-prokurator_generalny_USA.jpg

 

John Roy Steelman (23 czerwca 1900 r. - 14 lipca 1999 r.) Był pierwszą osobą pełniącą funkcję " Asystenta Prezydenta Stanów Zjednoczonych " w administracji prezydenta Harry'ego S. Trumana w latach 1946-1953.

John_Roy_Steelman-asystent_prezyd.Trumana.jpg

 

Joseph (José) Bové, ur. 11 czerwca 1953 w Talence – francuski polityk, rolnik i działacz związkowy oraz alterglobalistyczny. Poseł do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji.

Jose_Bove-fr.polityk.jpg

 

Joseph Benedict Chifley (znany jako Ben Chifley; ur. 22 września 1885 w Bathurst, Nowa Południowa Walia, zm. 13 czerwca 1951 w Canberze) – australijski polityk, w latach 1945-1949 premier tego kraju.

Joseph_Benedict_Chifley-politician_Prime_Minister_of_Australia.jpg

 

Józef Stalin, właśc. Iosif Wissarionowicz Dżugaszwili, ur. 18 grudnia (6 grudnia według kalendarza juliańskiego) 1878 w Gori, zm. 5 marca 1953 w Kuncewie) – radziecki polityk pochodzenia gruzińskiego, formalnie pełniący obieralne, kadencyjne funkcje sekretarza generalnego KPZR i jej poprzedniczek oraz premiera ZSRR, a faktycznie dożywotni dyktator Związku Radzieckiego, posiadający nieograniczoną władzę.

Jzef_Stalin.jpg

 

Juan Domingo Perón Sosa (ur. 8 października 1895 w Lobos, zm. 1 lipca 1974 w Buenos Aires) – argentyński wojskowy i polityk, minister i wiceprezydent w latach 40., prezydent Argentyny w latach 1946-1955 i 1973-1974.

Juan_Peron-argentine_leader.gif

 

Julius Wilson Hobson (1922 - 23 marca 1977 r.) Był działaczem i politykiem, który pracował w Radzie Okręgu Kolumbii i Wydziale Edukacji District of Columbia.

Julius_W._Hobson-the_Peoples_Party_Vice_Presidential.jpg

 

Karol Radek, Karl Berngardowicz Radek, właściwie Karol Sobelsohn (ur. 31 października 1885 we Lwowie, zm. 19 maja 1939 w Wierchnieuralsku) – działacz Kominternu, polskiego, niemieckiego i rosyjskiego ruchu socjaldemokratycznego i komunistycznego, polityk bolszewicki, dziennikarz i publicysta pochodzenia żydowskiego.

Karl_Radek-komunista.jpg

 

Kenneth Lee Adelman (ur. 9 czerwca 1946) to amerykański dyplomata, pisarz polityczny, analityk polityczny i historyk Williama Szekspira.

Kenneth_Lee_Adelman-am.dyplomata.jpg

 

Husajn bin Talal (14 listopada 1935 r. - 7 lutego 1999 r.) był królem Jordanii.

 

Klement Gottwald (ur. 23 listopada 1896 w Dědicach, zm. 14 marca 1953 w Pradze) – czechosłowacki polityk komunistyczny, prezydent Czechosłowacji w latach 1948–1953.

Klement_Gottwald-polityk_czechosowacki.jpg

 

Moutinot Laurent urodził się 2 marca 1953 roku w Genewie , szwajcarski polityk, członek Partii Socjalistycznej.

Laurent_Moutinot-szwajcarski_polityk.jpg

 

Lech Wałęsa (ur. 29 września 1943 w Popowie) – polski polityk i działacz związkowy. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej od 22 grudnia 1990 do 22 grudnia 1995. Czołowy opozycjonista w okresie PRL. Współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność”. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1983), przez tygodnik „Time” uznany za Człowieka Roku (1981) oraz za jednego ze 100 najważniejszych ludzi stulecia (1999).

Lech_Wasa2.jpg

 

Lincoln MacVeagh (1890-1972) był wybitnym żołnierzem US Army, dyplomatą, biznesmenem i archeologiem. W trudnych czasach pracował jako ambasador Stanów Zjednoczonych w kilku krajach.

Lincoln_MacVeagh-am.dyplomata_archeolog.jpg

 

Louis Michel (ur. 2 września 1947 w Tienen) – belgijski i waloński polityk, były członek Komisji Europejskiej, wicepremier i minister, poseł do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji.

Louis_Michel-belg.polityk.jpg

 

Mahfoudh Romdhani, urodzony 15 listopada 1946 w Sidi Amor (Tunezja) jest politykiem belgijskim, członkiem Partii Socjalistycznej. Inżynier przemysłowy, matematyk.

Mahfoudh_Romdhani-belg.polityk_lewicowy.jpg

 

Subcomandante Marcos, jeden z przywódców powstania zapatystów – Ejército Zapatista de Liberación Nacional (Zapatystowska Armia Wyzwolenia Narodowego, EZLN) – w Meksyku w 1994 roku, dowódca sekcji zbrojnej tej organizacji. Marcos nigdy publicznie nie zdjął swej kominiarki, ukrywając w ten sposób swoją tożsamość; nie rozstaje się on również ze swoją fajką.

Marcos-jeden_z_przywdcw_zapatystw4.jpg

 

Marvin Mandel (ur. 19 kwietnia 1920 w Baltimore, zm. 30 sierpnia 2015 w Hrabstwie St. Mary’s[1]) – amerykański polityk, członek Partii Demokratycznej. W latach 1969–1979 pełnił funkcję gubernatora stanu Maryland.

Marvin_Mandel-am.polityk.jpg

 

Maurice Druon, właśc. Maurice Kessel (ur. 23 kwietnia 1918 w Paryżu, zm. 14 kwietnia 2009 tamże) – francuski pisarz i polityk, członek Akademii Francuskiej, Kawaler Krzyża Wielkiego Legii Honorowej, Honorowy Rycerz Komandor Orderu Imperium Brytyjskiego.

Maurice_Druon-francuski_pisarz_polityk.jpg

 

Maurice Webb (26 września 1904 r. - 10 czerwca 1956 r.), był brytyjskim politykiem Partii Pracy.

Maurice_Webb-bryt.polityk.jpg

 

Maxime Gremetz, urodzony 3 Wrzesień 1940 w Canchy , to francuski polityk lewicowy.

Maxime_Gremetz-fr.polityk.jpg

 

Millicent Vernon Hammond Fenwick (25 lutego 1910 r. - 16 września 1992 r.), była amerykańską dyktatorka mody, ale również politykiem i dyplomatą. Czterokrotnym republikańskim członkiek Izby Reprezentantów z Nowego Jorku. Znana ze swojej energii i barwnego entuzjazmu, lobbowała na rzecz praw obywatelskich i ruchu kobiet.

Millicent_Fenwick-kreatorka_mody_polityk.jpg

 

Neil Gordon Kinnock (ur. 28 marca 1942 w Walii Południowej) – brytyjski polityk, poseł do Izby Gmin w latach 1970-1995, w latach 1983-1992 przywódca Partii Pracy i Lider Opozycji. Członek Komisji Europejskiej ds. transportu (1995-1999) oraz ds. reformy administracyjnej (1999-2004). Obecnie jest przewodniczącym British Council i rektorem Cardiff University. Od 31 stycznia 2005 zasiada w Izbie Lordów.

Neil_Gordon_Kinnock-british_politician.jpg

 

Arthur Neville Chamberlain (ur. 18 marca 1869 w Birmingham, zm. 9 listopada 1940 w Reading) – brytyjski polityk, torysowski premier Wielkiej Brytanii w latach 1937-1940. Autor appeasementu (ang. „udobruchanie”) – polityki ustępstw prowadzonej przez rząd Wielkiej Brytanii, a później także rząd francuski z premierem Édouardem Daladierem w latach 1937–1939 względem przywódcy Rzeszy Niemieckiej Adolfa Hitlera oraz jego sojusznika, premiera Włoch Benita Mussoliniego.

Neville_Chamberlain-british_prime_minister.jpg

 

Nikita Siergiejewicz Chruszczow (ur. 3 kwietnia?/15 kwietnia 1894 w Kalinówce, zm. 11 września 1971 w Moskwie) – radziecki polityk, działacz partyjny i państwowy, I sekretarz KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR) w latach 1953–1964 i premier ZSRR w latach 1958–1964. Fajki nie palił ... ale ...

Nikita_Chruszczow.jpg

 

Ivor Norman Richard Davies (ur. 8 czerwca 1939 w Bolton) – brytyjsko-polski historyk walijskiego pochodzenia, profesor Uniwersytetu Londyńskiego, członek Polskiej Akademii Umiejętności i Akademii Brytyjskiej, autor prac dotyczących historii Europy, Polski i Wysp Brytyjskich, kawaler Orderu Orła Białego.

Norman_Davis-was_a_U.S._diplomat.jpg

 

Otto Stich (ur. 10 stycznia 1927 w Bazylei, zm. 13 września 2012 w Dornach) – szwajcarski polityk. Został wybrany do Szwajcarskiej Rady Związkowej 7 grudnia 1983, opuścił urząd 31 grudnia 1995. Zasiadał w Radzie z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Szwajcarii, której był członkiem od 1947. Kierował departamentem finansów i ceł, był dwukrotnie przewodniczącym Szwajcarskiej Rady Związkowej (prezydentem Szwajcarii) – w 1988 oraz 1994.

Otto_Stich_swiss_politician.jpg

 

Bernhard, książę Niderlandów (ur. 29 czerwca 1911 w Jenie, zm. 1 grudnia 2004 w Utrechcie) – niemiecki arystokrata, mąż królowej Holandii Juliany. Ojciec królowej Beatrycze.

 

Rainier III (Rainier Louis Henri Maxence Bertrand Grimaldi, ur. 31 maja 1923 w Monako, zm. 6 kwietnia 2005 tamże) – 13. książę Monako z dynastii Grimaldich od 9 maja 1949 do 6 kwietnia 2005, syn Pierre'a, księcia Valentinois i jego małżonki, Charlotte, księżnej Valentinois.

Prince_Rainier_III-monacan_monarch.jpg

 

Souvanna Phouma, książę, ur. 7 X 1901, Luang Prabang, zm. 10 I 1984, Wientian, polityk laotański.

Prince_Souvanna_Phouma-was_the_leader_of_the_neutralist_faction_and_prime_minister_of_the_Kingdom_of_Laos.jpg

 

Raúl Modesto Castro Ruz (ur. 3 czerwca 1931 w Biránie) – kubański rewolucjonista i polityk. Odegrał dużą rolę w działaniach Ruchu 26 Lipca i rewolucji która doprowadziła w 1959 roku do przejęcia władzy przez jego brata Fidela. Minister sił zbrojnych (1959-2006), przewodniczący Rady Państwa i Rady Ministrów (od lutego 2008) oraz sekretarz generalny Komunistycznej Partii Kuby (od kwietnia 2011). (na zdjęciu z Che).

Raul_CastroChe_Guevara.jpg

 

Raymond Aubrac, wł. Raymond Samuel (ur. 31 lipca 1914 w Lyonie, zm. 10 kwietnia 2012 w Paryżu) – jeden z przywódców francuskiego ruchu oporu w okresie II wojny światowej. Był współtwórcą Liberation Sud, jednego z pierwszych ruchów oporu powstałego po upadku Francji. W czasie wojny rodzice Aubrac zginęli w obozie Auschwitz-Birkenau.

Raymond_Aubrac-francuski_polityk.jpg

 

René Mayer (ur. 4 maja 1895 w Paryżu, zm. 13 grudnia 1972 w Paryżu) – francuski polityk, premier. Był politykiem Partii Radykalnej. W latach 1949-1951 był ministrem sprawiedliwości. Od 8 stycznia 1953 do 21 maja 1953 był premierem IV Republiki Francuskiej.

Rene_Mayer-fr.polityk_premier.jpg

 

Richard Kidston Law, 1. Baron Coleraine (27 lutego 1901 r. - 15 listopada 1980 r.), był brytyjskim politykiem konserwatywnym.

Richard_Kidston_Law-bryt.polityk.jpg

 

Robert Pandraud, urodzony 16 Październik 1928 w Puy-en-Velay ( Haute-Loire ) i zmarł 18 Luty 2010 w Suresnes ( Hauts-de-Seine ), był politykiem francuskim.

Robert_Pandraud-fr.polityk3.jpg

 

Robert William "Blowtorch Bob" Komer (23 lutego 1922 r. - 9 kwietnia 2000 r.), był jedną z kluczowych postaci w wysiłku o pozyskanie "serc i umysłów" Wietnamu Południowego, kierując działaniami w zakresie operacji cywilnych.

Robert_William_BLOWTORCH_BOB_Komer-propagator_rozwoju_Wietnamu_Poudniowego.jpg

 

Ronald Wilson Reagan (ur. 6 lutego 1911 w Tampico, zm. 5 czerwca 2004 w Los Angeles) – amerykański polityk i aktor, 40. prezydent Stanów Zjednoczonych oraz 33. gubernator Kalifornii. Jako przywódca USA udzielił znaczącej pomocy ruchom antykomunistycznym, w tym działającej w Polsce „Solidarności”. W czasie jego prezydentury przeprowadzone zostały reformy w polityce gospodarczej (tzw. reaganomika) o założeniach wywodzących się z ekonomii podaży.

Ronald_Reagan-american_president_actor.jpg

 

Roy Wilkins (30 sierpnia 1901 r. - 8 września 1981 r.) Był prominentnym działaczem w Ruchu Praw Obywatelskich w Stanach Zjednoczonych od lat trzydziestych do lat siedemdziesiątych. Największą rolę Wilkinsa odgrywał w jego przewodnictwie Narodowego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kolorowych (NAACP).

Roy_Wilkins-am.aktywista.jpg

 

Ryszard Roman Kalisz (ur. 26 lutego 1957 w Warszawie) – polski prawnik i polityk, adwokat, poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji, szef Kancelarii Prezydenta RP w latach 1998–2000, minister spraw wewnętrznych i administracji w latach 2004–2005.

Ryszard_Kalisz_w_Anglii.jpg

 

Alessandro „Sandro” Pertini (ur. 25 września 1896 w Stelli, zm. 24 lutego 1990 w Rzymie) – włoski polityk socjalistyczny, prezydent Włoch w latach 1978-1985.

Sandro_Pertini-italian_president.jpg

 

Sheikh Mujibur Rahman (ur. 17 marca 1920, zm. 15 sierpnia 1975) – polityk reprezentujący separatystyczne dążenia mieszkańców Bengalu Wschodniego (Pakistanu Wschodniego), które ostatecznie doprowadziły w 1971 r. do secesji prowincji i wyłonienia się niepodległego Bangladeszu. Mujibur Rahman pełnił dwukrotnie funkcję prezydenta Bangladeszu. Po raz pierwszy w okresie 11 kwietnia 1971 – 12 stycznia 1972 (pełnił tę funkcję zaocznie, gdyż w okresie wojny domowej w Pakistanie Wschodnim - Bangladeszu przetrzymywany był w zachodniopakistańskim więzieniu[1] ). Po raz drugi po wprowadzeniu stanu wyjątkowego już w niepodległym państwie bengalskim (25 stycznia – 15 sierpnia 1975). Pełnił również funkcję premiera Ludowej Republiki Bangladeszu w okresie 12 stycznia 1972 – 25 stycznia 1975. Zginął w wyniku zamachu dokonanego przez wojskowych 15 sierpnia 1975 roku. Ojciec dwukrotnej premier Bangladeszu, Sheikh Hasiny Wajed.

 

Sir Harold George Nicolson (21 listopada 1886 r. - 1 maja 1968 r.), był brytyjskim dyplomatą, autorem, diarystą i politykiem.

Sir_Harold_George_Nicolson-english_diplomat_author.jpg

 

Sir Joshua Abraham Hassan (ur. 21 sierpnia 1915 na Gibraltarze, zm. 1 lipca 1997 tamże) – gibraltarski polityk pochodzenia żydowsko-marokańskiego. Pierwszy burmistrz i szef ministrów Gibraltaru w latach 1964-1969 oraz 1972-1987.

Sir_Joshua_Abraham-Gibraltarian_politician.jpg

 

Stanley Baldwin, 1. hrabia Baldwin of Bewdley (ur. 3 sierpnia 1867 w Bewdley, Worcestershire, zm. 14 grudnia 1947 w Stourport-on-Severn, Worcestershire) – brytyjski polityk z Partii Konserwatywnej, minister, premier Wielkiej Brytanii w latach 1923-1924, 1924-1929 i 1935-1937.

Stanley_Baldwin-british_prime_minister2.jpg

 

Thabo Mvuyelwa Mbeki, (ur. 18 czerwca 1942 w Idutywie w bantustanie Transkei) – prezydent RPA w latach 1999-2008.

Thabo_Mvuyelwa_Mbeki-South_African_politician.jpg

 

Thomas Joseph Dodd (15 maja 1907 r. - 24 maja 1971 r.), był senatorem Stanów Zjednoczonych i przedstawicielem stanu Connecticut.

Thomas_Joseph_Dodd-am.polityk.jpg

 

Josip Broz Tito (ur. 7 maja 1892 w Kumrovcu, Austro-Węgry – 25 maja według oficjalnego aktu urodzenia, zm. 4 maja 1980 w Lublanie) – przywódca Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii od 1945 aż do swojej śmierci. Podczas II wojny światowej Tito zorganizował antyfaszystowski ruch oporu znany jako Partyzanci Jugosławii. Później był założycielskim członkiem Kominformu, ale opierając się radzieckim wpływom, stał się jednym z założycieli i promotorów Ruchu Państw Niezaangażowanych. Zmarł 4 maja 1980 roku w Lublanie, pochowany został w Belgradzie.

Tito.jpg

 

Tom Loftin Johnson (18 lipca 1854 r. W Georgetown, Kentucky - 10 kwietnia 1911 r. W Cleveland w stanie Ohio ) był amerykańskim politykiem i przemysłowcem, ważną postacią epoki progresywnej i pionierem miejskich reform politycznych i społecznych. Był przedstawicielem Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych w latach 1891-1895 i burmistrzem Cleveland 1901-1909 .

Tom_Loftin_Johnson-american_politician.jpg

 

Udo Nagel (4. października 1951 w Görlitz) jest niemieckim politykiem . Od 2004 do 2008 roku był szefem Departamentu Spraw Wewnętrznych Freien und Hansestadt Hamburg.

Udo_Nagel-niem.polityk.jpg

 

Étienne Francois Jacques Davignon, wicehrabia Davignon (ur. 4 października 1932 w Budapeszcie) – belgijski dyplomata, dyrektor generalny w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Królestwa Belgii w latach 1959–1977, szef gabinetu premierów belgijskich: Paula-Henriego Spaaka i Pierre’a Harmela. W 1970 przedstawił raport Davignona, który zapoczątkował Europejską Współpracę Polityczną (poprzedzającą powstanie tzw. II filaru UE). W latach 1974–1977 przewodniczący Międzynarodowej Agencji Energii. W latach 1981–1985 był komisarzem ds. energii i wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej. Honorowy przewodniczący grupy Bilderberg od 1999.

Vicomte_Etienne_Davignon-polityk_belgijski.jpg

 

William Gallacher (ur. 25 grudnia 1881 w Paisley, zm. 12 sierpnia 1965), szkocki działacz związków zawodowych i komunista, współzałożyciel Komunistycznej Partii Wielkiej Brytanii, deputowany do Izby Gmin.

William_Gallacher-szkocki_polityk.jpg