Kalisko-Ostrowski Klub Fajki 2010

Avraham Nathan

Avraham (Abraham) "Abie" Nathan - izraelski działacz pokojowy.

AbieNathanIzraelskidziaaczpokojowy.jpg

"Abie" urodził się 29 kwietnia 1927r. w Abadan w Iranie. Lata młodzieńcze spędził w Bombaju (Indzie). W 1944 roku został pilotem RAF. W 1948r. zgłosił się na ochotnika jako pilot Machal (wolontariusze podczas wojny arabsko-izraelskiej). Później pracował dla linii El Al, a następnie założył restaurację w Tel Awiwie. W wyborach do Knesetu w 1965r. prowadził partię Nes (pol. Cud), ale nie osiągnęli progu wyborczego. Jednym z jego działań na rzecz pokoju był przelot 28 lutego 1966r. własnym samolotem Shalom 1 do Port Said. Chciał wręczyć orędzie pokoju prezydentowi Egiptu Gamalowi Nasserowi. Został aresztowany, a następnie deportowany do Izraela, gdzie również trafił do aresztu za nielegalne przekroczenie granicy. Podróżował po świecie, próbując docierać do wielkich tego świata, spotkał się między innymi z papieżem Pawłem VI, Bertrandem Russelem, Jean-Paul Sartrem i Robertem Kennedym. Angażował się w pomoc dzieciom, ludziom starszym i uzależnionym w Izraelu, ofiarom trzęsień, ziemi i wojen miedzy innymi w Kambodży, Etiopii, Bangladeszu czy Kolumbii.

W 1973 kupił statek (miedzy innymi dzięki pomocy Johna Lennona), z którego nadawano pirackie audycje, głównie w języku angielskim. Radio "Voice of Peace" zakończyło nadawanie po 20 latach i 28 listopada 1993r. statek zatopiono. W 1978r. "Abie" podjął strajk głodowy skierowany przeciw osadnictwu izraelskiemu na terenach okupowanych. Spotykał się z przywódcami OWP, za co został skazany na 18 miesięcy więzienia (za kontakty z terrorystami), po sześciu miesiącach został ułaskawiony i zwolniony z więzienia. Wciąż podejmował działania na rzecz pokoju, brał udział w akcjach charytatywnych w Afryce.

W 1997 roku przebył udar mózgu, który spowodował częściowy paraliż. Ostatnie lata życia spędził w domu spokojnej starości w Tel Awiwie, gdzie zmarł 27 sierpnia 2008r.