Kalisko-Ostrowski Klub Fajki 2010

Podsumowanie Grand Prix Fajczarzy Polskich 2015 - wyniki i przemyślenia

gpfp.png

Spotkanie pt. Bydgoskie Legiony w dniu 21 listopada 2015 r. było zwieńczeniem tegorocznego fajkowego cyklu Grand Prix.

Ponieważ Grand Prix 2015 mamy za sobą, przyszedł czas na podsumowanie. Należy się krótkie wyjaśnienie co do zasad. W zestawieniu nie brano pod uwagę średniej czasu palenia fajczarza, lecz punktację wynikającą z udziału w zawodach cyklu Grand Prix. Liczba zdobytych punktów wynikała w dużej mierze od ilości uczestników zawodów. Dla przykładu: zwycięzca zawodów w Sterdynii uzyskał jedynie 33 pkt., podczas gdy zwycięzca zawodów we Wrocławiu uzyskał 64 pkt. Wynikało to z ilości startujących w danym konkursie.

  1. I Ogólnopolskie Zawody im. Sherlocka Holmesa (Sterdyń, 17-18 styczeń 2015), w których wystartowało 33 fajczarzy.
  2. XIV Otwarte Mistrzostwa KKF Poznań (Poznań, 31 styczeń 2015), w których wystartowało 42 fajczarzy.
  3. VII Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Fajczarza (Gdańsk, 21-22 luty 2015), w których wystartowało 39 fajczarzy.
  4. I Puchar Polski Drużyn Klubowych (Warszawa, 25 kwiecień 2015), w których wystartowało 37 fajczarzy.
  5. IX Międzynarodowe Mistrzostwa Kaszub w Wolnym Paleniu Fajki „KASZËBSKÔ PIPA” (Ostrzyce, 9 maj 2015), w których wystartowało 50 fajczarzy.
  6. XX-lecie KMF Szamotuły (Zajączkowo, 6 czerwiec 2015), w których wystartowało 41 fajczarzy.
  7. X Święto Fajki w Przemyślu (Przemyśl, 28 czerwiec 2015), w których wystartowało 44 fajczarzy.
  8. XXX-lecie PC Wrocław (Wrocław, 5 wrzesień 2015), w których wystartowało 64 fajczarzy.
  9. V-lecie Kalisko-Ostrowskiego Klubu Fajki 2010 (Radłów k/Ostrowa Wlkp., 24 październik 2015), w których wystartowało 40 fajczarzy.
  10. Bydgoskie Legiony (Bydgoszcz, 21 listopad 2015), w których wystartowało 39 fajczarzy.

Im częściej fajczarz startował i im częściej zajmował dobre miejsca, tym wyżej znajdował się w stawce, dzięki zgromadzonym punktom. Zwycięzca Grand Prix Fajczarzy Polskich 2015 - Cezary Zemło z KMF Szamotuły - uczestniczył w 8 z 10 konkursów cyklu Grand Prix, pięć razy plasował się w pierwszej dziesiątce (dwukrotnie na podium), a trzykrotnie pod koniec drugiej dziesiątki. Zgromadził 288 pkt., pokonując o 15 pkt. Grzegorza Kubiaka z BBF Legion (uczestnika wszystkich konkursów z cyklu Grand Prix). Gratulujemy Cezaremu zdobycia dużej Kryształowej Fajki. Zdobywcą małej Kryształowej Fajki został Sławomir Ratajczyk z KKF Poznań, który na spotkaniu w Zajączkowie uzyskał najlepszy czas w cyklu Grand Prix - 02:26:37. Gratulujemy świetnego wyniku.

11.JPG

Inicjatywa jaką jest Grand Prix Fajczarzy Polskich, ma na celu zaktywizowanie braci fajczarskiej w Polsce. Warto zauważyć, że porównując zestawienia prowadzone wcześniej przez Jurka Grodka z Dan Pipe Wriezen, widać niewielki spadek ilości fajczarzy startujących w zawodach (w całym sezonie). W tym roku na liście Grand Prix znalazło się 178 fajczarzy. Niestety ponad połowa z nich uczestniczyła tylko w jednym konkursie. Biorąc pod uwagę różne zestawienia statystyczne akurat ten wskaźnik jest zasmucający. Jeżeli przyjmiemy, że w Polsce pali fajkę około 25-30 tys. ludzi (wg trafikantów), a zaledwie około 1% z nich jest stowarzyszonych, nie wygląda to dobrze. Jest nawet jeszcze gorzej. Dlaczego? Dlatego, że z tych około 300 zrzeszonych fajczarzy, zaledwie niecałe 200 osób jest w mniejszym, czy większym stopniu aktywnych - uczestniczy w konkursach, z czego połowa pokazuje się gdzieś zaledwie raz w roku. Oznacza to, że liczbę naprawdę aktywnych fajczarzy należałoby podawać w promilach, a nie w procentach. Mamy nadzieję, że przyszłoroczne Grand Prix przyciągnie na konkursy więcej fajczarzy.

Jedno z zestawień przedstawionych przez Grzegorza Kubiaka podawało ilość członków danego Klubu uczestniczących w konkursach. Zestawienie, które już z założenia nic nie wnosi. Co bowiem z tego, że PC Wrocław reprezentowało na konkursach aż 19 fajczarzy - oznacza to tylko tyle, że są licznym Klubem, a nie podaje ich rzeczywistej aktywności. Zestawienie to miałoby sens wówczas, gdyby na podstawie liczby członków Klubu biorących udział w imprezach w zestawieniu z ilością zaliczonych imprez, wyliczyć wskaźnik uczestnictwa. W połowie zestawienia przedstawionego przez Grzegorza znajdowało się sześć Klubów, z których startowało w konkursach po sześciu fajczarzy. Wziąłem dwa przykładowe Kluby - I Krakowską Lożę Fajki i Kalisko-Ostrowski Klub Fajki 2010. W przypadku pierwszego z wymienionych Klubów pięciu fajczarzy startowało w konkursach jeden raz, a jeden fajczarz startował 2 razy. W przypadku KOKF2010, trzech fajczarzy startowało w pięciu konkursach, jeden cztery razy, a dwóch uczestniczyło w jednym konkursie. Wskaźnik dla IKLF wynosi w zaokrągleniu 1,2 (1+1+1+1+1+2:6), podczas gdy wskaźnik dla KOKF2010 to 3,5 (5+5+5+4+1+1:6). Dopiero takie zestawienie daje obraz aktywności tej aktywnej części członków poszczególnych Klubów. Jednak nawet takie zestawienie w przypadku poszerzenia go o członków niepalących (a jeżdżących na konkursy), oraz o członków Klubu, którzy nie uczestniczą w wydarzeniach spowoduje, że wskaźniki będą jeszcze niższe.

(edytowano po powstaniu artykułu)

Po konsultacji z prowadzącym zestawienie Grand Prix powstała poniższa tabela przedstawiająca rzeczywistą aktywność klubów. Widać szczególne zaangażowanie BBF Legion i AFA. Myślimy, że podniesienie aktywności do poziomu wskaźnika 3,0 byłaby sukcesem. Liczymy na większe zaangażowanie w przyszłym roku.

wsp.gif

Aktywność fajczarzy można na pewno mierzyć czy wyznaczać na wiele sposobów, być może dla niektórych wystarczająca aktywnością jest uczestnictwo w comiesięcznych spotkaniach macierzystego Klubu. Na szczęście są w naszym gronie takie osoby jak Grzesiu Kubiak i jego drużyna. Dzięki nim mogliśmy rywalizować w Grand Prix. Być może dreszczyk emocji związany ze śledzeniem swojej pozycji w zestawieniu GP, będzie przyczynkiem do podjęcia aktywności dla jednych, czy też zwiększenia aktywności dla innych fajczarzy.

Facebook FanBox