Jakotakie Święto Fajki Przemyśl 2020

Hmmm ... podchodziliśmy do tego spotkania nieco sceptycznie, no ale przecież trzeba było nowego Króla Fajki na sezon 2020/2021.

002tadek1.jpg

Podczas zawodów Święta Fajki 2019 Maciej Maciejewski - prezydent Kalisko-Ostrowskiego Klubu Fajki 2010, sięgnął po koronę Króla Fajki. Podczas panowania odwiedził Przemyśl i przemyskich fajkarzy. W tym roku przyjechał do Przemyśla wraz z Kubą i Sławkiem (któremu towarzyszyła Bożenka), by walczyć o koronę Króla Fajki 2020/2021. Ale zanim stanęliśmy w Rynku na spotkanie z fajczarzami, udaliśmy się do pracowni Henia i "Matysa" Worobców. Gdy Maciej z Kubą dotarli na miejsce, był już tam prezydent I Krakowskiej Loży Fajki - Marek Chmielowski. Później dołączył do nas Sławek z Bożenką.

001m1.jpg

(fot. M. Maciejewski)

Pooglądaliśmy fajki, Marek coś tam odebrał, coś zostawił "Matysowi", Maciej wszedł w posiadanie "walatówki" w oryginalnym pudełeczku i super kubka od Marka, poza tym pozyskał fajkę ze starym znakowaniem Henia Worobca, Kuba dał fajkę do naprawy "Matysowi", a Sławek zamówił sobie "worobcówkę".

 

Po odwiedzinach w warsztacie, udaliśmy się do "Margharity" na pizzę. W "Margharitcie" czekali już fajczarze z Warszawy i Krakowa, pojawił się również przedstawiciel Sailor'sa ze swoją damą. Część z nas w tzw. międzyczasie udawała się do najbliższego lokalu wyborczego, by skorzystać ze swojego prawa i spełnić obywatelski obowiązek. Wszyscy, w luźnym szyku udaliśmy się pod przywództwem Zbyszka Bednarczyka do Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej. A że święto miało w nazwie "jakotakie", nie wszystko musiało się udać ... i do muzeum się nie dostaliśmy. Od drzwi Muzeum Dzwonów i Fajek również się odbiliśmy. Ale później było już tylko fajowo. Część udała się na Zamek Kazimierzowski, a część udała się do podziemi pod Magistratem, by zażyć chłodu w tym skwarnym dniu. Około 16.00 zgromadziliśmy się przy pomniku-ławce fajce, gdzie wspólnie z zastępcą prezydenta Przemyśla p. Bogusławem Świeżym, fajczarze rozpalili dym i tym sposobem rozpoczęto nowy sezon fajkowy 2020/2021.

003tadek2.jpg

(fot. T. Polak)

Po rozpaleniu fajki-ławki, znów luźnym szykiem ruszyliśmy do podziemi pod Magistratem, gdzie o 17.00 miał rozpocząć się konkurs wolnego palenia fajki, podczas którego fajczarze mieli walczyć o koronę Króla Fajki 2020/2021, w ramach "Jakotakiego Święta Fajki - Kolebka 2020".

004tadek3.jpg

(fot. T. Polak)

Konkurs o koronę był ... jak Święto Fajki ... "jakotaki". Gliniana fajka z komorą na wodę okazała się zbyt mała, by móc wykorzystać tytoń przygotowany na zawody. Komin mieścił około 2 gram tytoniu. Czy to popsuło zabawę? Ależ nie! Bawiliśmy się świetnie, śmiejąc się z tego, że trzeba było ponad gram tytoniu wyrzucić do popielniczki, że wlana do wnętrza fajki woda bulgotała sobie wesoło wewnątrz fajkowej główki.

005m2.jpg

(fot. M. Maciejewski)

Do konkursu stanęło 17 uczestników. Niestety, chyba trzech uczestników nie odpaliło tytoniu, a wśród nich nasz klubowy kolega - Sławek Mielcarek, który ostatecznie zajął 15 miejsce. Kuba Balcerzak postarał się i zajął 7 miejsce z czasem: 0:32:50. Zwycięzcą konkursu, jak w dniu poprzednim ... i jak rok wcześniej, został prezydent KOKF2010 - Maciej Maciejewski z czasem 0:48:40.

006lukas1.jpg

(fot. Ł. Kudlicki)

Zaraz po zakończeniu konkursu udaliśmy się przed ratusz, gdzie dokonano detronizacji Króla Fajki 2019/2020 - Macieja Maciejewskiego, by w chwilę później koronować go ponownie. Maciej Maciejewski został Królem Fajki 2020/2021.

009tadek4.jpg

(fot. T. Polak)

010tadek5.jpg

(fot. T. Polak)

011tadek6.jpg

(fot. T. Polak)

Po koronacji i odebraniu należnych hołdów nowemu-staremu Królowi Fajki, była chwila dla reporterów oraz przyjmowanie gratulacji.

012lukas2.jpg

(fot. Ł. Kudlicki)

013lukas3.jpg

(fot. Ł. Kudlicki)

Następnie wszyscy wrócili do przemyskich podziemi, gdzie wręczano dyplomy i upominki.

DSC04524_resize.jpg

DSC04525_resize.jpg

DSC04537_resize.jpg

Przy okazji Maciej odebrał zdobyty w sobotę Puchar Przechodni Bractwa Bróg.

014kuba3.jpg

(fot. J. Balcerzak)

A potem biesiada ... a na niej nie "jakotakie", lecz jak zwykle prześwietne pierogi oraz inne smakołyki.

Niestety, około 20.00 czas było żegnać Króla. Maciej i Kuba zabrali w drogę powrotną prezydenta I Krakowskiej Loży Fajki - Marka Chmielowskiego, którego porzucili pod bramą domu w Krakowie. Głęboką nocą dotarli do swoich domów. Na miejscu pozostali Sławek z Bożenką. Sławek robił sporo zdjęć, więc po jego powrocie do domu, być może podeśle coś, by jeszcze urozmaicić kolejnymi fotografiami artykuły opisujące pobyt członków KOKF2010 w Galicji.

 

Wyniki:

Jakotakie Święto Fajki Kolebka 2020: Kalumet

e-Kolebka 2020 zestaw turniejowy oraz e-Kolebka 2020 kategoria open: Kalumet