Alan Alexander Milne

Alan Alexander Milne, urodzony 18 stycznia 1882r. w Londynie – pisarz angielski, autor książek dla dzieci Kubuś Puchatek (1926) oraz Chatka Puchatka (1928).

AlanAlexanderMilnePisarzliteraturydziecicej.jpg

 

Bardzo ważną rolę w jego życiu odegrał starszy brat Ken (Keneth), bo tak nazywał go Alan, był dla niego autorytetem zarówno w życiu osobistym jak i zawodowym. Dzięki Kenethowi poznał smak pierwszych pieszych i rowerowych wycieczek, stawiał też pierwsze kroki w pisarstwie. Obaj lubili pisać, najbardziej do gustu przypadły im krótkie formy prozatorskie. Wiele przyjemności sprawiało im tworzenie zwięzłych, żartobliwych wierszyków. Przez dwa lata korespondowali ze sobą, przysyłając sobie wzajemnie własne wiersze.

Alan należał do najzdolniejszych uczniów w szkole swojego ojca. W Henley House Alan współpracował z gazetką „The Henley House School Magazine”, publikując tam artykuły. Uczęszczał do Westminster School, a następnie do Trinity College w Cambridge, gdzie w 1903 roku ukończył matematykę. W swojej autobiografii przyznaje, że wahał się między wyborem uniwersytetu w Oksfordzie i w Cambridge. Ostatecznie wybrał tę drugą uczelnię, ze względu na uczniowskie czasopismo satyryczne "Granta", do którego pisał, a później objął w nim nawet stanowisko redaktora. Na studiach poznał osobę, która znacząco wpłynęła na jego życie. Był to jeden z nauczycieli, a później także bliski przyjaciel, H.G. Wells, który sprawił, że młody Milne odkrył swoje powołanie i stał się później sławnym pisarzem.

Alan poleciał do Londynu, gdzie rozpoczął karierę jako autor, między innymi pracował jako niezależny pisarz dla lokalnej gazety. Wtedy też powstała parodia przygód Sherlocka Holmesa "The Rape of the Sherlock", początkowo odrzucone przez czasopismo "Punch", a następnie przyjęte przez "Vanity Fair" za sumę piętnastu szylingów. Następnie powstał utwór "Lovers in London" (1905), który okazał się totalnym niepowodzeniem. Autor wstydził się go do tego stopnia, że zadbał o to, by nigdy więcej nie został wydany. Od roku 1906 regularnie pisywał do "Puncha", przeważnie krótkie artykuły. Kiedy jego sytuacja finansowa stała się bardziej ustabilizowana, postanowił spróbować napisać inną książkę. Jednak właściciel "Puncha" powiedział mu, żeby poczekał i zaproponował pracę zastępcy edytora. Tymczasem Milne zaczął pisać swoją drugą książkę "The Days Play".

W 1913 r. ożenił się z Dorothy De Selincourt, a w rok później Milne wstąpił do wojska, pomimo pacyfistycznych poglądów czuł, że nie może pozostać bezczynnym. Czas spędzony na wojnie i sama wojnę nazwał po powrocie z frontu koszmarem. W 1920 roku wystawiona została jego najsłynniejsza sztuka "Mr Pim Passes By" oraz wiele innych. W październiku 1920 roku urodził się jego jedyny syn Christopher Robin (Krzyś). Od tego momentu Alan zaczął pisać liczne wiersze, które ofiarowywał swojej żonie jako prezenty, ona zaś wysyłała je prosto do magazynów. Wkrótce stało się głośno o jego krótkich utworach, a sam Milne został poproszony o więcej. Wierszyki dla dzieci stały się tak popularne, że postanowił je wydać. Tak powstał zbiór 24 wierszy "When We Were Young", a Milne rozpoczął karierę jako twórca książek dla dzieci (1924). Zbiór ten został zilustrowany przez malarza E.H. Sheparda, który później opatrzył również swymi rysunkami najsłynniejsze dzieła Milne'a.

Na pierwsze urodziny w 1921 roku Milne podarował swemu synowi pluszowego misia – pierwowzór Kubusia Puchatka. 14 października 1926 roku wydany został w Londynie "Kubuś Puchatek" , który przyniósł pisarzowi międzynarodową sławę. Dwa lata później, w roku 1928 ukazała się drukiem kontynuacja przygód małego misia - "Chatka Puchatka".

W dorobku ma też sensacyjną powieść "Tajemnica Czerwonego Domu" , którą ówcześni krytycy uważali za jeden z najlepszych kryminałów wszech czasów, oraz romans "Dwoje ludzi" .

Po sukcesie Kubusia Puchatka wydał dwie sztuki: "The Ivory Door" oraz "Toad of Toad Hall" oraz w 1939 roku autobiografię pt. "It's too late now", ostatnią sztukę "Before the Flood" oraz ostatnią książkę "Year In Year Out".

Alan Alexander Milne zmarł 31 stycznia 1956 r. w Hartfield.