Fajka w służbie nauki

Cała rzesza ludzi związanych z nauką - w tym Polacy.

Aldo Leopold (ur. 11 stycznia 1887 w Burlington, zm. 21 kwietnia 1948) – amerykański leśnik, aktywny działacz ruchu ochrony dzikiej przyrody, uważany za jednego z prekursorów filozofii ekologicznej. Autor znanej, wydanej pośmiertnie książki pt. A Sand County Almanac (polski tytuł Zapiski z Piaszczystej Krainy).

Aldo_Leopold-american_ecologist.jpg

 

Alexander Graham Bell (ur. 3 marca 1847 w Edynburgu, zm. 2 sierpnia 1922 w Beinn Bhreagh, Nowa Szkocja w Kanadzie) – szkocki naukowiec, wynalazca, z zawodu logopeda i nauczyciel muzyki. Wynalazca telefonu i kilkudziesięciu innych wynalazków telekomunikacyjnych.

Alekxander_Graham_Bell1.jpg

 

Archibald Leman Cochrane (12 stycznia 1909 - 18 czerwca 1988) szkocki lekarz, znany jako jeden z ojców nowoczesnej epidemiologii klinicznej.

Archie_Cochrane_profesor.jpg

 

Arthur M. Schlesinger Jr., właśc. Arthur Bancroft Schlesinger (ur. 15 października 1917, zm. 28 lutego 2007) – amerykański historyk. Jego ojcem był Arthur M. Schlesinger Sr., również historyk. Schlesinger był autorem wielu książek o amerykańskich prezydentach, m.in. Andrew Jacksonie, za którą otrzymał Nagrodę Pulitzera, i kilkutomowego cyklu o reformach przeprowadzonych przez prezydenta Franklina Roosevelta w okresie wielkiego kryzysu.Mimo braku doktoratu, wykładał na Uniwersytecie Harvarda, a potem na nowojorskim miejskim uniwersytecie publicznym CUNY. Opublikował mnóstwo artykułów prasowych, w których bronił zwykle polityki liberalnych demokratów. W 1961 roku został jednym z najbliższych doradców prezydenta Johna Kennedy'ego.

 

Bertrand Arthur William Russell, 3. hrabia Russell (ur. 18 maja 1872 roku w Ravenscroft (Monmouthshire), zm. 2 lutego 1970 roku w Penrhyndeudraeth, Walia) – brytyjski filozof, logik, matematyk, działacz społeczny i eseista. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1950[1]. Zainicjował w 1954 roku kampanię pokojową Pugwash. Bertrand Russell był współtwórcą i animatorem, wspólnie z Alfredem N. Whiteheadem, programu logicyzacji matematyki. Teoria ta dała natomiast początek typom powszechnie używanym w dzisiejszych językach programowania.

W 1950 otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury "w uznaniu jego różnorakich znaczących pism, w których bronił ideałów humanitarnych i wolności myśli".

Był pacyfistą i przeciwstawiał się wszelkim działaniom wojennym, w związku z czym w okresie I wojny światowej został skazany na sześć miesięcy więzienia za opublikowanie artykułu sugerującego, że stacjonujące w Anglii oddziały amerykańskie były wykorzystywane do łamania strajków antywojennych. Powodem drugiego pobytu Russella w więzieniu w latach pięćdziesiątych XX w. było obywatelskie nieposłuszeństwo w ramach kampanii przeciwko nuklearnym zbrojeniom.

 

Sir Robert Eric Mortimer Wheeler (ur. 10 września 1890, zm. 22 lipca 1976) – brytyjski archeolog, twórca metody siatki kwadratów (zwanej też siatką Wheelera) stosowanej przy eksploracji stanowisk archeologicznych. Był doskonałym organizatorem – założył kilka muzeów narodowych i służb archeologicznych w Wielkiej Brytanii i Indiach. Pisał również książki popularyzujące archeologię oraz był prekursorem w zakresie programów telewizyjnych poświęconych archeologii.

Brigadier_Sir_Robert_Eric_Mortimer_Wheeler-british_archaeologists.jpg

 

Carl Gustav Jung (ur. 26 lipca 1875 w Kesswil, zm. 6 czerwca 1961 w Küsnacht) – szwajcarski psychiatra, psycholog, naukowiec, artysta malarz i gnostyk. Był jednym z twórców psychologii głębi, na bazie której stworzył własne koncepcje ujęte jako psychologia analityczna (stanowiącą częściową krytykę psychoanalizy). Wprowadził pojęcia kompleksu, introwersji i ekstrawersji, nieświadomości zbiorowej, synchroniczności oraz archetypu, które odgrywają ważną i kontrowersyjną rolę w naukach o kulturze i w badaniach neurologicznych, oraz na terenie fizyki kwantowej.

C.G._Jung-contemplating_the_field_of_analytical_psychology.jpg

 

Kapitan Robert "Bob" Abram Bartlett (15 sierpnia 1875 r. - 28 kwietnia 1946 r.) nowofonlandzki odkrywca arktyczny z końca XIX i na początku XX wieku.

Captain_Robert_Abram_Bartlett-nowofunlandzki_podrnik.jpg

 

Claude Lévi-Strauss (ur. 28 listopada 1908 w Brukseli, zm. 30 października 2009 w Paryżu) – francuski antropolog. Twórca strukturalizmu w antropologii kulturowej.

 

Claude Mosse, urodzony 24 grudnia 1924 w Paryżu, francuski historyk, specjalista w zakresie historii starożytnej Grecji.

 

C.S. Lewis, właśc. Clive Staples Lewis, pseud. Jack (ur. 29 listopada 1898 w Belfaście, zm. 22 listopada 1963 w Kilns) – brytyjski pisarz i filolog. Znany jest ze swoich prac na temat literatury średniowiecznej, dzieł krytycznoliterackich oraz z zakresu apologetyki chrześcijańskiej, jak również cyklu powieści fantastycznych Opowieści z Narnii (1950-1956, pierwsze wyd. polskie 1985-1989). Był jednym z najbliższych przyjaciół J.R.R. Tolkiena.

Clive_Staple_Lewis-bryt.teolog_historyk_filozof.JPG


Edmund Husserl (ur. 8 kwietnia 1859 w Prościejowie, zm. 27 kwietnia 1938 we Fryburgu Bryzgowijskim) – niemiecki matematyk i filozof, jeden z głównych twórców fenomenologii. Krytyk prac Kazimierza Twardowskiego, którego niedoskonałości pracy poprowadziły go do badań nad istotą przedstawienia i znaczenia; później przekonał się raczej o istnieniu fenomenów.

Edmund_Husserl-niemiecki_matematyk_filozof.jpg

 

Edward Leicester Atkinson (1881-1929) oficer Royal Navy i eksplorator Antarktyki. Był członkiem personelu naukowego wyprawy Terra Nova Kaptaina Scott w latach 1910-13. Był dowódcą bazy wyprawy w Cape Evans przez większość 1912 roku. Poprowadził grupę ratunkową, która znalazła namiot z ciałami Scotta, "Birdie" Bowersa i Edwarda Wilsona.

Edward_Atkinson-badacz.jpg

 

Edwin Powell Hubble (ur. 20 listopada 1889 w Marshfield w Missouri, zm. 28 września 1953 w San Marino w Kalifornii) – amerykański astronom, który jako pierwszy udowodnił, że „mgławice spiralne” są odległymi galaktykami znajdującymi się poza Drogą Mleczną. Jemu też przypisuje się odkrycie w 1921 roku zjawiska rozszerzania się Wszechświata, wyrażonego matematycznie w postaci prawa nazwanego jego imieniem.

Edwin_Hubble-am.astronom.jpg

 

Eric Hoffer (25 lipca 1898 - 21 maja 1983) był amerykańskim moralistą i filozofem społecznym. Był autorem dziesięciu książek. Odznaczony medalem wolności w lutym 1983. Jego pierwsza książka, The True Believer (1951), była powszechnie uznawana za klasykę, otrzymując uznanie krytyki zarówno ze strony naukowców i laików.

 


Ernest Rutherford, Baron Rutherford of Nelson (ur. 30 sierpnia 1871 w Brightwater, zm. 19 października 1937 w Cambridge) – brytyjski fizyk urodzony w Nowej Zelandii, który jako pierwszy potwierdził istnienie jądra atomowego. W roku 1908 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.

Ernest_Rutherford-chemik_i_fizyk_z_Nowej_Zelandii.png

 

Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger (ur. 12 sierpnia 1887 w Wiedniu, zm. 4 stycznia 1961 tamże) – austriacki fizyk teoretyk, jeden z twórców mechaniki kwantowej, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1933 za prace nad matematycznym sformułowaniem mechaniki falowej.

Erwin_Schrodinger-prix_nobel_physique_1933.jpg

 

Fernand Oury ( 18 Styczeń 1920 , La Garenne-Colombes - 19 Luty 1998 , Blois ) wraz z psychologiem Aida Vasquez , stworzył pedagogikę instytucjonalną.

Fernand_Oury-fr.psycholog.jpg

 

Martin Niemöller (ur. 14 stycznia 1892 w Lippstadt, zm. 6 marca 1984 w Wiesbaden) – niemiecki pastor luterański, teolog i działacz antynazistowski. W teologii był zwolennikiem połączenia luteranizmu z kalwińską doktryną chrystocentryzmu oraz niezależności ideowej i organizacyjnej Kościoła od państwa. Po II wojnie stał się radykalnym działaczem na rzecz pokoju i rozbrojenia.

Friedrich_Gustav_Emil_Martin_Niemller-niem.pastor_teolog.jpg

 

George Edward Moore (ur. 4 listopada 1873 w Londynie, zm. 24 października 1958 w Cambridge) – filozof brytyjski. Był studentem, a następnie wykładowcą Trinity College na Uniwersytecie Cambridge.

G.E._Moore-ang.filozof.jpg

 

Gaylord Probasco Harnwell (29 września 1903 - 18 kwietnia 1982), amerykański fizyk i pedagog, był rektorem University of Pennsylvania od 1953 do 1970. Zajmował wiele stanowisk w różnych krajowych komisjach politycznych i edukacyjnych, a także wysokie stanowiska zarówno w Biurze gubernatora Pensylwanii jak i United States Navy . Koncertował się na ZSRR i Iranie.

Gaylord_Probasco_Harnwell-american_educator_and_physicist.gif

 

George Adamson (pseudonim Baba ya Simba ur. 3 lutego 1906, zm. 20 sierpnia 1989) – brytyjski działacz na rzez ochrony zwierząt, działający w Kenii.

George_BABA_YA_SIMBA_Adamson-przyrodnik.jpg

 

George Andrew Reisner (ur. 5 listopada 1867 w Indianapolis, w USA; zm. 6 czerwca 1942 w Gizie, w Egipcie) - amerykański archeolog, jeden z najwybitniejszych archeologów pierwszej połowy XX wieku, współtwórca nowoczesnej egiptologii.

George_Reisner-am.archeolog.jpg

 

Gilbert Ryle (ur. 19 sierpnia 1900 w Brighton, zm. 6 października 1976 w Oksfordzie) – filozof angielski, jeden z ważniejszych przedstawicieli brytyjskiej szkoły analitycznej, w latach 1945–1967 piastował stanowisko profesora filozofii metafizycznej („Waynflete Professor of Metaphysical Philosophy”) w kolegium Magdalene w Oksfordzie, oraz przez prawie dwadzieścia pięć lat był redaktorem magazynu „Mind”, mając duży wpływ na rozwój filozofii analitycznej w XX wieku.

Gilbert_Ryle-ang.filozof.jpg

 

Godfrey Harold Hardy (ur. 7 lutego 1877 w Cranleigh, zm. 1 grudnia 1947 w Cambridge) – angielski matematyk. Był profesorem Uniwersytetu w Cambridge. Jego prace dotyczyły teorii liczb, teorii szeregów i równań całkowych. Jednym z jego osiągnięć było „odkrycie” hinduskiego matematyka Srinivasa Ramanujana, z którym współpracował od 1914. Udowodnił, że częstości genotypów w populacji diploidalnej nie zmieniają się z pokolenia na pokolenie, przy spełnieniu określonych warunków (prawo Hardy’ego-Weinberga – będące kamieniem węgielnym w genetyce populacji, na równi z prawami Mendla).

Godgrey_Harold_Hardy-ang.matematyk.jpg

 

Guy Ernest Debord (ur. 28 grudnia 1931, zm. 30 listopada 1994) – francuski pisarz, filozof, myśliciel polityczny, filmowiec oraz członek założyciel Międzynarodówki Letrystycznej (Internationale lettriste) i Międzynarodówki Sytuacjonistycznej (Internationale situationniste). Polski wydawca jego Dzieł filmowych pisze w nocie o nim tak: „pisarz, strateg, alkoholik. Nazywany również filozofem, teoretykiem, artystą i filmowcem”. Pod koniec życia cierpiał na neuropatię, efekt długoletniego upijania się. Zmarł śmiercią samobójczą.

 

Hans Hugo Selye (ur. 26 stycznia 1907 w Wiedniu, zm. 16 października 1982 w Montrealu) – lekarz fizjopatolog i endokrynolog, mieszkający i pracujący w Kanadzie, pochodzenia węgierskiego. Wprowadził do użycia pojęcie stresu. Badaniu tego zjawiska i jego wpływowi na człowieka poświęcił 50 lat pracy naukowej. Z tego też powodu nosił przydomek dr Stress. Selye był aż dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody Nobla, której nigdy nie otrzymał.

Hans_Selye-kanadyjski_endokrynolog.jpg

 

Dr Harold A. Taylor (1914-1993) był rektorem Sarah Lawrence College, pisał książki z zakresu edukacji i filozofii.

Harold_Taylor-aktywista_filozof.jpg

 

J. Robert Oppenheimer (ur. 22 kwietnia 1904 w Nowym Jorku, zm. 18 lutego 1967 w Princeton) – amerykański fizyk, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, dyrektor naukowy Projektu Manhattan – trwającego w czasie II wojny światowej przedsięwzięcia mającego na celu opracowanie pierwszej broni atomowej. Z tego powodu jest nazywany ojcem bomby atomowej. Po wojnie Oppenheimer był głównym doradcą nowo utworzonej Komisji Energii Atomowej i używał swojej pozycji do walki na rzecz międzynarodowej kontroli energii atomowej oraz zapobiegania wyścigowi zbrojeń atomowych z ZSRR. Z powodu swoich poglądów w tej sprawie, a także przedwojennych silnych powiązań z ruchem komunistycznym, został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów państwowych w trakcie publicznego, politycznego procesu w 1954 roku. Po tym wydarzeniu kontynuował swoją działalność pisząc i prowadząc wykłady. Poświęcił też więcej czasu pracy naukowej. Dopiero dziesięć lat później prezydent John F. Kennedy przyznał mu nagrodę Enrico Fermiego, politycznie rehabilitując go w ten sposób.

J._Robert_Oppenheimer-physicist.jpg

 

John Langshaw "JL" Austin (26 marca 1911 - 08 lutego 1960), brytyjski filozof, zajmujący sie głównie filozofią języka i aktem mowy.

J.L._Austin-filozof_brytyjski.jpg

 

Jacques Derrida (ur. 15 lipca 1930 w El-Biar w Algierii, zm. 8 października 2004 w Paryżu) – francuski filozof, przez wielu uważany za przedstawiciela postmodernizmu, choć sam nie lubił tej kategoryzacji.

Jacques_Derrida-fr.filozof.jpg

 

Jacques Le Goff (ur. 1 stycznia 1924 w Tulonie, zm. 1 kwietnia 2014 w Paryżu) – francuski historyk. „Spadkobierca” historycznej szkoły „Annales”. Współtwórca „nowej historii”, która interesuje się życiem codziennym ludzi i ich mentalnością, zwolennik długofalowych badań. Jeden z pionierów antropologii historycznej i historii mentalności. Twórca oryginalnej historii kultury. Specjalista w zakresie historii średniowiecza (mediewista). Swoimi pracami zrehabilitował średniowiecze, uważane przez jego poprzedników za mroczny i posępny epizod Historii. Ukazał jego „inny” obraz. Wskazał, że średniowiecze tętniło życiem – był to okres, w którym kształtowało się nowoczesne społeczeństwo. Le Goff dowodził, że średniowiecze uformowało swoją własną cywilizację, różną zarówno od starożytności greko-romańskiej, jak i świata nowożytnego. Le Goff zakwestionował trafność samej nazwy okresu średniowiecza i jego chronologię wskazując na osiągnięcia i zmienność w jego obrębie. W szczególności zwrócił uwagę na tak zwane Odrodzenie XII wieku. Jako agnostyk Le Goff zajmował stanowisko pośrednie pomiędzy krytykami i apologetami wieków średnich.

Jacques_Le_Goff-fr.historyk.jpg

 

Jacques Maritain (ur. 18 listopada 1882 w Paryżu, zm. 28 kwietnia 1973 w Tuluzie) – francuski filozof, teolog i myśliciel polityczny.

 

Jacques-Yves Cousteau (ur. 11 czerwca 1910 w Saint-André-de-Cubzac, zm. 25 czerwca 1997 w Paryżu) – francuski oficer marynarki, badacz mórz, podróżnik oraz reżyser filmowy i pisarz, zwany „kapitanem” lub „komendantem Cousteau”.

Jacques_Yves_Cousteau-badacz_mrz.jpg

 

James Bond (ur. 4 stycznia 1900 w Filadelfii, zm. 14 lutego 1989 tamże) – amerykański ornitolog. Jego imię i nazwisko skłoniły pisarza Iana Fleminga do nazwania tak bohatera swoich szpiegowskich powieści.

James_Bond_1900-1989_ornitolog.jpg

 

Jean Piaget (ur. 9 sierpnia 1896 w Neuchâtel , zm. 16 września 1980 w Genewie) – szwajcarski psycholog, biolog i epistemolog.

Jean_Piaget-szwajc.biolog_psycholog2.jpg

 

Jean-Pierre Petit (urodzony 5 kwietnia 1937, Choisy-le-Roi ) jest francuskim naukowcem. Pracował jako starszy pracownik naukowy w Narodowym Centrum Badań Naukowych, jako astrofizyk w Obserwatorium w Marsylii, obecnie na emeryturze. Jego główne obszary robocze to: mechanika płynów , kinetyczna teoria gazów , fizyka plazmy stosowana w magnetohydrodynamice wytwarzania energii i napędu, a także topologia i astrofizyka stosowane w kosmologii . Jest pionierem magnetohydrodynamiki, wypracował zasady i techniki ciemieniowego konwertera MHD.

 

Jean Rostand, urodzony 30 października 1894 w Paryżu, zm. 4 wrzesienia 1977 w Ville d'Avray ( Hauts-de-Seine ), pisarz, moralista, biolog, historyk i akademik francuskim.

Jean_Rostand-french_biologist_and_philosopher.jpg

 

Jean-Toussaint Desanti, urodzony 8 października 1914 w Ajaccio, zmarł 20 stycznia 2002 w Paryżu. Był filozofem francuskim, w tym filozofem matematyki.

Jean_Toussaint_Desanti-philosopher.jpg

 

John Burdon Sanderson Haldane (J.B.S. Haldane) (ur. 5 listopada 1892 w Edynburgu, zm. 1 grudnia 1964 w Bhubaneśwar) – brytyjski genetyk i biolog. Był jednym z twórców genetyki populacyjnej (obok Rolanda Fishera i Sewalla Wrighta).

 

Josef Allen Hynek (ur. 1 maja 1910 w Chicago, zm. 27 kwietnia 1986 w Scottsdale) był amerykańskim profesorem astronomii oraz ufologiem. Josef Allen Hynek był naukowym doradcą trzech projektów wojska amerykańskiego do spraw UFO: Projekt Znak (1947–1949), Projekt Uraza (1949–1952) oraz Projekt Niebieskiej Księgi (1952–1969).

Josef_Alan_Hynek-badacz_UFO.jpg

 

Joseph Hilaire Belloc Pierre Rene, ur. 27 lipca 1870 - zm. 16 lipca 1953, był anglo-francuskim pisarzem i historykiem. Był jednym z najbardziej płodnych pisarzy w Anglii w początkach XX wieku. Znakomity mówca, poeta, satyryk, żeglarz, żołnierz i działacz polityczny. Jego wiara katolicka miała silny wpływ na jego twórczość. Był Prezesem Związku Oxfordzkiego, był znakomitym dyskutantem, uczestnikiem wielu długotrwałych debat, ale także powszechnie uważany za humanitarnego i sympatycznego człowieka.

Joseph_H.P.R._Belloc-writer_historian.jpg

 

Karl Barth (ur. 10 maja 1886 w Bazylei, zm. 10 grudnia 1968 w Bazylei) – teolog szwajcarski. Najbardziej wpływowy teolog ewangelicko-reformowany od czasów Kalwina. Karl Barth w 1956. W typowo protestancki sposób w każdej dziedzinie teologii podkreśla przewagę Boga i jego łaski nad działaniem ludzkim. Kalwinista, negujący jednak tzw. "predestynację podwójną". Zaprzeczył możliwości poznania Boga za pomocą rozumu, tym samym odrzucając teologię naturalną. Był czołowym twórcą teologii dialektycznej. W kontrowersyjny sposób przeciwstawia chrystocentryzm antropocentryzmowi. Przeciwstawia też religię wierze, opowiadając się po stronie ostatniej.

Karl_Barth-swiss_theologian.jpg

 

Konrad Zacharias Lorenz (ur. 7 listopada 1903 w Wiedniu, zm. 27 lutego 1989 w Altenbergu) – austriacki zoolog i ornitolog, twórca nowoczesnej etologii, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w 1973 roku. Studiował zachowanie zwierząt, zwłaszcza zjawisko wdrukowania u gęsi gęgawy.

Konrad_Lorenz-austriacki_ornitolog.JPG

 

Laurence McKinley "Larry" Gould (22 sierpnia 1896 - 21 czerwca 1995) był amerykański geolog , pedagog i badacz polarny.

Laurence_McKinley_Gould-geolog_polarnik.jpg

 

Leon Max Lederman (ur. 15 lipca 1922 w Buffalo) – amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1988 (wraz z J. Steinbergerem i Melvinem Schwartzem) za odkrycie neutrina mionowego.

Leon_Max_Lederman-am.fizyk.jpg

 

Lerone Bennett Jr. urodził się w 1928 roku - jest afroamerykańskim pisarzem, historykiem i dziennikarzem.

Lerone_Bennett_Jr.-am._historyk.jpg

 

Louis Althusser (ur. 16 października 1918 w Birmandreis, zm. 22 października 1990 w Paryżu) – francuski filozof marksistowski, jeden z głównych przedstawicieli marksizmu strukturalistycznego.

Louis_Althusser-francuski_filozof_marksistowski.jpg

 

Marc Ferro (ur. 24 grudnia 1924 w Paryżu) – francuski historyk. Zajmuje się historią najnowszą w tym dziejami Rosji i ZSRR oraz historią kina.

Marc_Ferro-fr.historyk.jpg

 

Mortimer Adler Jerome (28 grudnia 1902 - 28 czerwca 2001) był amerykańskim filozofem, pedagogiem, i popularnym autorem. Pracował dla Columbia University , The University of Chicago , Encyclopaedia Britannica, utworzył własny Instytut Badań Filozoficznych .

Mortimer_Jerome_Adler-am.filozof.jpg

 

Niels Henrik David Bohr, ur. 7 października 1885 w Kopenhadze, zm. 18 listopada 1962 tamże) – duński fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1922 za opracowanie badania struktury atomu. Jego prace naukowe przyczyniły się do zrozumienia budowy atomu oraz rozwoju mechaniki kwantowej.

Niels_Bohr-am.fizyk2.jpg

 

Noam Chomsky (ur. 7 grudnia 1928 w Filadelfii w USA) – amerykański językoznawca, filozof, działacz polityczny. Profesor językoznawstwa w Massachusetts Institute of Technology (katedra językoznawstwa i filozofii), współtwórca (wraz z Morrisem Halle) gramatyki transformacyjno-generatywnej, wniósł wkład w rozwój psycholingwistyki, informatyki (w zakresie teorii języków programowania, lingwistyki komputerowej). Jeden z najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Język jest według Chomsky’ego nieskończonym zbiorem zdań, generowanych za pomocą skończonej liczby reguł i słów, cechą szczególną rodzaju ludzkiego. Opracował tzw. hierarchię Chomsky’ego – klasyfikację gramatyk języków formalnych.

Noam_Chomsky-am.lingwista.jpg

 

Dominique-Octave Mannoni, urodzony 29 August 1899 w Lamotte-Beuvron, zmarł 30 lipca 1989 w Paryżu, antropolog, filozof i psychoanalityk francuski.

Octave_Mannoni-french_psychoanalyst_author.jpg

 

Otto William Geist (27 grudnia 1888 - 1963), był archeologiem , odkrywcą i przyrodnikiem , pracował na północy w okolicach podbiegunowych, wykladał na University of Alaska przez większość swego dorosłego życia.

Otto_William_Geist_archaeologist_explorer.jpg

 

Owen Barfield (ur. 9 listopada 1898, zm. 14 grudnia 1997) – brytyjski filozof, pisarz, poeta, krytyk.

Owen_Barfield-bryt.filozof.jpg

 

Paul-Émile Victor (ur. 28 czerwca 1907 w Genewie, zm. 7 marca 1995 r. na Bora-Bora w Polinezji Francuskiej) – francuski naukowiec, etnolog, badacz polarny i odkrywca, pisarz i publicysta. Inicjator Expéditions polaires françaises - polarnych ekspedycji francuskich po II wojnie światowej.

Paul_Emile_Victor-fr.badacz_polarnik.jpg

 

László Péter (8 lipca 1929 r. - 6 czerwca 2008 r.), był profesorem historii Węgier na Uniwersytecie Londyńskim.

 

Philippe Beaussant, urodzony 06 maja 1930 w Caudéran, zmarł 08 maja 2016 w Paryżu, francuski muzykolog i pisarz. Ekspert od francuskiej muzyki barokowej, członek Akademii Francuskiej.

Philippe_Beaussant_fr.muzykolog.JPG

 

Pierre-Gilles de Gennes (ur. 24 października 1932 w Paryżu, zm. 18 maja 2007) – francuski fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1991 r. Absolwent École normale supérieure. Początkowo zajmował się nadprzewodnikami, potem ciekłymi kryształami i polimerami. W 1999 nadano mu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Karola w Pradze.

Pierre_Gilles_de_Gennes-fr.fizyk_laureat_nagr.Nobla.jpg

 

Piotr Słonimski (ur. 9 listopada 1922 w Warszawie, zm. 25 kwietnia 2009 w Paryżu) – francuski genetyk polskiego pochodzenia, pionier badań nad genetyką mitochondriów.

Piotr_Slonimski-fr.genetyk_pol.pochodzenia.gif

 

David Shugar (ur. 10 września 1915 w Józefowie, zm. 31 października 2015[1]) – kanadyjski biofizyk pracujący w Polsce, twórca polskiej szkoły biofizyki molekularnej.

profesor_David_Shugar_polski_biochemik.jpg

 

Ray L. Hart (ur. 22 marca 1929), profesor filozoficznej i teologii systematycznej; były przewodniczący Departamentu Wyznań; przeszłości dyrektor Wydziału Studiów Religijnych i Teologicznych. Ph.D., Yale. Dydaktyczne i badawcze zainteresowania to filozofia religii, teologii, religii i literatury, religii i sztuki.

Ray_L._Hart-profesor.jpeg

 

Raymond Aron Claude Ferdinand (1905 - 1983) - francuski historyk, socjolog i politolog.

Raymon_Aron_francuski_socjolog_historyk.jpg

 

Richard Evelyn Byrd Jr. (ur. 25 października 1888 w Winchester, zm. 11 marca 1957 w Bostonie) – amerykański lotnik, pionier wypraw polarnych, kontradmirał United States Navy.

 

Richard Krautheimer (6 lipca 1897 r. W Fürth ( Franconia ), Niemcy - 1 listopada 1994 r. W Rzymie , Włochy ) był XX-wiecznym historykiem sztuki, historykiem architektonicznym, barokowym uczonym i bizantyńskim.

Richard_Krautheimer-niem.historyk.jpg

 

Roald Engelbregt Gravning Amundsen (ur. 16 lipca 1872 w Borge, ob. część miasta Fredrikstad w okręgu Østfold w Norwegii, zaginął 18 czerwca 1928 w Arktyce) – norweski badacz polarny, pierwszy zdobywca bieguna południowego.

Roald_Amundsen_norweski_podrnik.jpg

 

Ronald Arbuthnott Knox (ur. 17 lutego 1888 w Knibworth, Leicestershire, zm. 24 sierpnia 1957) – angielski teolog, ksiądz katolicki, autor książek religijnych i powieści kryminalnych.

Ronald_Arbuthnott_Knox-ang.filozof_pisarz.jpg

 

Rudolf Karl Bultmann (ur. 20 sierpnia 1884 w Wiefelstede w Dolnej Saksonii, zm. 30 lipca 1976 w Marburgu) – jeden z najbardziej wpływowych teologów ewangelickich XX wieku. Wśród jego uczniów można wymienić takich egzegetów i teologów jak Hans Jonas, Erns Käsemann, Günther Bornkamm, Ernst Fuchs i Herbert Braun. Bultmann jest znany głównie ze swego programu demitologizacji przekazu ewangelicznego.

Rudolf_Bultmann-niem.teolog_filozof.jpg

 

Sigmund Freud (ur. jako Sigismund Schlomo Freud 6 maja 1856 w Příborze, zm. 23 września 1939 w Londynie) – austriacki lekarz żydowskiego pochodzenia, neurolog, twórca psychoanalizy. Od 1938 mieszkał w Wielkiej Brytanii.

Sigmund_Freud_austrian_psychoanalyst.jpg

 

Sir Alfred Patrick Caldwell-Moore, znany jako Patrick Moore (ur. 4 marca 1923 w Pinner, zm. 9 grudnia 2012 w Selsey) – angielski astronom-amator, który osiągnął legendarny status w astronomii jako pisarz, badacz, komentator radiowy i prezenter telewizyjny. Były prezes British Astronomical Association, współzałożyciel i były prezes Society for Popular Astronomy, autor ponad 70 książek oraz prezenter najdłużej trwającej serii programów telewizyjnych (z tym samym prezenterem) pt. The Sky at Night w stacji BBC.

Sir_Alfred_Patrick_Caldwell-Moore-bryt.-astronom.jpg

 

Sir Ralph Freeman (27 listopada 1880 - 11 marca 1950) angielski inżynier budownictwa, odpowiedzialny za projekt kilku z najbardziej imponujących na świecie mostów. Sir Ralph jest najbardziej znany ze swojej pracy projektowej nad Sydney Harbour Bridge, mostu Otto Beit lub Chirundu Most w Chipinge (Zimbabwe).

Sir_Ralph_Freeman_english_structural_engineer.jpg

 

Ronald Aylmer Fisher (ur. 17 lutego 1890 w Londynie, zm. 29 lipca 1962 w Adelaide) – genetyk i statystyk brytyjski. Ukończył Gonville and Caius College na Uniwersytecie Cambridge. Był profesorem eugeniki London School of Economics w latach (1933-1943) i profesorem genetyki Uniwersytetu w Cambridge (1943-1957), członkiem Royal Society w Londynie (Towarzystwa Królewskiego). Anders Hald określił go jako "geniusza, który niemalże sam stworzył podstawy współczesnej statystyki", zaś Richard Dawkins jako "największego ze spadkobierców Darwina".

Sir_Ronald_Aylmer_Fisher_english_statistician_evolutionary_biologist_geneticist.png

 

Sir Vivian Ernest Fuchs (11 lutego 1908 - 11 listopada 1999) był angielskim podróżnikiem, którego ekspedycja zakończyła jako pierwsza lądową przeprawę przez Antarktydę w 1958 roku.

Sir_Vivian_Ernest_Fuchs-ang.podrnik.jpg

 

Sir Walter Logie Forbes Murdoch (17 września 1874 - 30 lipca 1970) - wybitny australijski naukowiec akademicki, eseista.

Sir_Walter_Murdoch-australijski_naukowiec.jpg

 

Sveinbjörn Beinteinsson (ur. 4 kwietnia 1924 - zm. 24 grudnia 1993) – islandzki badacz religii przedchrześcijańskich.

Sveinbjorn_Beinteinsson-islandzki_badacz_religii_przedchrzescijaskich.jpg

 

Trevor Graham Baylis (ur 13 maja 1937) to angielski inżynier i wynalazca.

Trevor_G._Baylis-ang.wynalazca.jpg

 

Vannevar Bush (ur. 11 marca 1890 w Everett w stanie Massachusetts, USA, zm. 28 czerwca 1974 w Belmont w stanie Massachusetts, USA) – amerykański inżynier, wynalazca, teoretyk wczesnego okresu informatyki, organizator życia naukowego w USA.

Vannevar_Bush-am.inynier.jpg

 

Willi Dansgaard (ur. 30 sierpnia 1922 w Kopenhadze – zm. 8 stycznia 2011) – duński paleoklimatolog, emerytowany profesor geofizyki na Uniwersytetu w Kopenhadze, członek Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk.

Willi_Dansgaardduski_paleoklimatolog.jpg

 

Wolfgang Pauli (ur. 25 kwietnia 1900 w Wiedniu, zm. 15 grudnia 1958 w Zurychu) – szwajcarski fizyk austriackiego pochodzenia, od 1928 profesor w Związkowej Wyższej Szkole Technicznej w Zurychu, po 1939 pracujący na Uniwersytecie Princeton w USA, jeden z twórców mechaniki kwantowej.

Wolfgang_Pauli-szwajc.fizyk.jpg

 

Zygmunt Bauman (ur. 19 listopada 1925 w Poznaniu, zm. 9 stycznia 2017 w Leeds) – polski socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności. Profesor nauk humanistycznych. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Socjologii na University of Leeds, od 1990 był profesorem emerytowanym tej uczelni. Specjalizował się w teorii kultury.

Zygmunt_Bauman--polski_filozof_wsptwrca_postmodernizmu.jpg