Cała rzesza ludzi związanych z nauką - w tym Polacy.
Aldo Leopold (ur. 11 stycznia 1887 w Burlington, zm. 21 kwietnia 1948) – amerykański leśnik, aktywny działacz ruchu ochrony dzikiej przyrody, uważany za jednego z prekursorów filozofii ekologicznej. Autor znanej, wydanej pośmiertnie książki pt. A Sand County Almanac (polski tytuł Zapiski z Piaszczystej Krainy).
Alexander Graham Bell (ur. 3 marca 1847 w Edynburgu, zm. 2 sierpnia 1922 w Beinn Bhreagh, Nowa Szkocja w Kanadzie) – szkocki naukowiec, wynalazca, z zawodu logopeda i nauczyciel muzyki. Wynalazca telefonu i kilkudziesięciu innych wynalazków telekomunikacyjnych.
Archibald Leman Cochrane (12 stycznia 1909 - 18 czerwca 1988) szkocki lekarz, znany jako jeden z ojców nowoczesnej epidemiologii klinicznej.
Arthur M. Schlesinger Jr., właśc. Arthur Bancroft Schlesinger (ur. 15 października 1917, zm. 28 lutego 2007) – amerykański historyk. Jego ojcem był Arthur M. Schlesinger Sr., również historyk. Schlesinger był autorem wielu książek o amerykańskich prezydentach, m.in. Andrew Jacksonie, za którą otrzymał Nagrodę Pulitzera, i kilkutomowego cyklu o reformach przeprowadzonych przez prezydenta Franklina Roosevelta w okresie wielkiego kryzysu.Mimo braku doktoratu, wykładał na Uniwersytecie Harvarda, a potem na nowojorskim miejskim uniwersytecie publicznym CUNY. Opublikował mnóstwo artykułów prasowych, w których bronił zwykle polityki liberalnych demokratów. W 1961 roku został jednym z najbliższych doradców prezydenta Johna Kennedy'ego.
Bertrand Arthur William Russell, 3. hrabia Russell (ur. 18 maja 1872 roku w Ravenscroft (Monmouthshire), zm. 2 lutego 1970 roku w Penrhyndeudraeth, Walia) – brytyjski filozof, logik, matematyk, działacz społeczny i eseista. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1950[1]. Zainicjował w 1954 roku kampanię pokojową Pugwash. Bertrand Russell był współtwórcą i animatorem, wspólnie z Alfredem N. Whiteheadem, programu logicyzacji matematyki. Teoria ta dała natomiast początek typom powszechnie używanym w dzisiejszych językach programowania.
W 1950 otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie literatury "w uznaniu jego różnorakich znaczących pism, w których bronił ideałów humanitarnych i wolności myśli".
Był pacyfistą i przeciwstawiał się wszelkim działaniom wojennym, w związku z czym w okresie I wojny światowej został skazany na sześć miesięcy więzienia za opublikowanie artykułu sugerującego, że stacjonujące w Anglii oddziały amerykańskie były wykorzystywane do łamania strajków antywojennych. Powodem drugiego pobytu Russella w więzieniu w latach pięćdziesiątych XX w. było obywatelskie nieposłuszeństwo w ramach kampanii przeciwko nuklearnym zbrojeniom.
Sir Robert Eric Mortimer Wheeler (ur. 10 września 1890, zm. 22 lipca 1976) – brytyjski archeolog, twórca metody siatki kwadratów (zwanej też siatką Wheelera) stosowanej przy eksploracji stanowisk archeologicznych. Był doskonałym organizatorem – założył kilka muzeów narodowych i służb archeologicznych w Wielkiej Brytanii i Indiach. Pisał również książki popularyzujące archeologię oraz był prekursorem w zakresie programów telewizyjnych poświęconych archeologii.
Carl Gustav Jung (ur. 26 lipca 1875 w Kesswil, zm. 6 czerwca 1961 w Küsnacht) – szwajcarski psychiatra, psycholog, naukowiec, artysta malarz i gnostyk. Był jednym z twórców psychologii głębi, na bazie której stworzył własne koncepcje ujęte jako psychologia analityczna (stanowiącą częściową krytykę psychoanalizy). Wprowadził pojęcia kompleksu, introwersji i ekstrawersji, nieświadomości zbiorowej, synchroniczności oraz archetypu, które odgrywają ważną i kontrowersyjną rolę w naukach o kulturze i w badaniach neurologicznych, oraz na terenie fizyki kwantowej.
Kapitan Robert "Bob" Abram Bartlett (15 sierpnia 1875 r. - 28 kwietnia 1946 r.) nowofonlandzki odkrywca arktyczny z końca XIX i na początku XX wieku.
Claude Lévi-Strauss (ur. 28 listopada 1908 w Brukseli, zm. 30 października 2009 w Paryżu) – francuski antropolog. Twórca strukturalizmu w antropologii kulturowej.
Claude Mosse, urodzony 24 grudnia 1924 w Paryżu, francuski historyk, specjalista w zakresie historii starożytnej Grecji.
C.S. Lewis, właśc. Clive Staples Lewis, pseud. Jack (ur. 29 listopada 1898 w Belfaście, zm. 22 listopada 1963 w Kilns) – brytyjski pisarz i filolog. Znany jest ze swoich prac na temat literatury średniowiecznej, dzieł krytycznoliterackich oraz z zakresu apologetyki chrześcijańskiej, jak również cyklu powieści fantastycznych Opowieści z Narnii (1950-1956, pierwsze wyd. polskie 1985-1989). Był jednym z najbliższych przyjaciół J.R.R. Tolkiena.
Edmund Husserl (ur. 8 kwietnia 1859 w Prościejowie, zm. 27 kwietnia 1938 we Fryburgu Bryzgowijskim) – niemiecki matematyk i filozof, jeden z głównych twórców fenomenologii. Krytyk prac Kazimierza Twardowskiego, którego niedoskonałości pracy poprowadziły go do badań nad istotą przedstawienia i znaczenia; później przekonał się raczej o istnieniu fenomenów.
Edward Leicester Atkinson (1881-1929) oficer Royal Navy i eksplorator Antarktyki. Był członkiem personelu naukowego wyprawy Terra Nova Kaptaina Scott w latach 1910-13. Był dowódcą bazy wyprawy w Cape Evans przez większość 1912 roku. Poprowadził grupę ratunkową, która znalazła namiot z ciałami Scotta, "Birdie" Bowersa i Edwarda Wilsona.
Edwin Powell Hubble (ur. 20 listopada 1889 w Marshfield w Missouri, zm. 28 września 1953 w San Marino w Kalifornii) – amerykański astronom, który jako pierwszy udowodnił, że „mgławice spiralne” są odległymi galaktykami znajdującymi się poza Drogą Mleczną. Jemu też przypisuje się odkrycie w 1921 roku zjawiska rozszerzania się Wszechświata, wyrażonego matematycznie w postaci prawa nazwanego jego imieniem.
Eric Hoffer (25 lipca 1898 - 21 maja 1983) był amerykańskim moralistą i filozofem społecznym. Był autorem dziesięciu książek. Odznaczony medalem wolności w lutym 1983. Jego pierwsza książka, The True Believer (1951), była powszechnie uznawana za klasykę, otrzymując uznanie krytyki zarówno ze strony naukowców i laików.
Ernest Rutherford, Baron Rutherford of Nelson (ur. 30 sierpnia 1871 w Brightwater, zm. 19 października 1937 w Cambridge) – brytyjski fizyk urodzony w Nowej Zelandii, który jako pierwszy potwierdził istnienie jądra atomowego. W roku 1908 otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii.
Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger (ur. 12 sierpnia 1887 w Wiedniu, zm. 4 stycznia 1961 tamże) – austriacki fizyk teoretyk, jeden z twórców mechaniki kwantowej, laureat Nagrody Nobla z dziedziny fizyki w roku 1933 za prace nad matematycznym sformułowaniem mechaniki falowej.
Fernand Oury ( 18 Styczeń 1920 , La Garenne-Colombes - 19 Luty 1998 , Blois ) wraz z psychologiem Aida Vasquez , stworzył pedagogikę instytucjonalną.
Martin Niemöller (ur. 14 stycznia 1892 w Lippstadt, zm. 6 marca 1984 w Wiesbaden) – niemiecki pastor luterański, teolog i działacz antynazistowski. W teologii był zwolennikiem połączenia luteranizmu z kalwińską doktryną chrystocentryzmu oraz niezależności ideowej i organizacyjnej Kościoła od państwa. Po II wojnie stał się radykalnym działaczem na rzecz pokoju i rozbrojenia.
George Edward Moore (ur. 4 listopada 1873 w Londynie, zm. 24 października 1958 w Cambridge) – filozof brytyjski. Był studentem, a następnie wykładowcą Trinity College na Uniwersytecie Cambridge.
Gaylord Probasco Harnwell (29 września 1903 - 18 kwietnia 1982), amerykański fizyk i pedagog, był rektorem University of Pennsylvania od 1953 do 1970. Zajmował wiele stanowisk w różnych krajowych komisjach politycznych i edukacyjnych, a także wysokie stanowiska zarówno w Biurze gubernatora Pensylwanii jak i United States Navy . Koncertował się na ZSRR i Iranie.
George Adamson (pseudonim Baba ya Simba ur. 3 lutego 1906, zm. 20 sierpnia 1989) – brytyjski działacz na rzez ochrony zwierząt, działający w Kenii.
George Andrew Reisner (ur. 5 listopada 1867 w Indianapolis, w USA; zm. 6 czerwca 1942 w Gizie, w Egipcie) - amerykański archeolog, jeden z najwybitniejszych archeologów pierwszej połowy XX wieku, współtwórca nowoczesnej egiptologii.
Gilbert Ryle (ur. 19 sierpnia 1900 w Brighton, zm. 6 października 1976 w Oksfordzie) – filozof angielski, jeden z ważniejszych przedstawicieli brytyjskiej szkoły analitycznej, w latach 1945–1967 piastował stanowisko profesora filozofii metafizycznej („Waynflete Professor of Metaphysical Philosophy”) w kolegium Magdalene w Oksfordzie, oraz przez prawie dwadzieścia pięć lat był redaktorem magazynu „Mind”, mając duży wpływ na rozwój filozofii analitycznej w XX wieku.
Godfrey Harold Hardy (ur. 7 lutego 1877 w Cranleigh, zm. 1 grudnia 1947 w Cambridge) – angielski matematyk. Był profesorem Uniwersytetu w Cambridge. Jego prace dotyczyły teorii liczb, teorii szeregów i równań całkowych. Jednym z jego osiągnięć było „odkrycie” hinduskiego matematyka Srinivasa Ramanujana, z którym współpracował od 1914. Udowodnił, że częstości genotypów w populacji diploidalnej nie zmieniają się z pokolenia na pokolenie, przy spełnieniu określonych warunków (prawo Hardy’ego-Weinberga – będące kamieniem węgielnym w genetyce populacji, na równi z prawami Mendla).
Guy Ernest Debord (ur. 28 grudnia 1931, zm. 30 listopada 1994) – francuski pisarz, filozof, myśliciel polityczny, filmowiec oraz członek założyciel Międzynarodówki Letrystycznej (Internationale lettriste) i Międzynarodówki Sytuacjonistycznej (Internationale situationniste). Polski wydawca jego Dzieł filmowych pisze w nocie o nim tak: „pisarz, strateg, alkoholik. Nazywany również filozofem, teoretykiem, artystą i filmowcem”. Pod koniec życia cierpiał na neuropatię, efekt długoletniego upijania się. Zmarł śmiercią samobójczą.
Hans Hugo Selye (ur. 26 stycznia 1907 w Wiedniu, zm. 16 października 1982 w Montrealu) – lekarz fizjopatolog i endokrynolog, mieszkający i pracujący w Kanadzie, pochodzenia węgierskiego. Wprowadził do użycia pojęcie stresu. Badaniu tego zjawiska i jego wpływowi na człowieka poświęcił 50 lat pracy naukowej. Z tego też powodu nosił przydomek dr Stress. Selye był aż dziesięciokrotnie nominowany do Nagrody Nobla, której nigdy nie otrzymał.
Dr Harold A. Taylor (1914-1993) był rektorem Sarah Lawrence College, pisał książki z zakresu edukacji i filozofii.
J. Robert Oppenheimer (ur. 22 kwietnia 1904 w Nowym Jorku, zm. 18 lutego 1967 w Princeton) – amerykański fizyk, profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, dyrektor naukowy Projektu Manhattan – trwającego w czasie II wojny światowej przedsięwzięcia mającego na celu opracowanie pierwszej broni atomowej. Z tego powodu jest nazywany ojcem bomby atomowej. Po wojnie Oppenheimer był głównym doradcą nowo utworzonej Komisji Energii Atomowej i używał swojej pozycji do walki na rzecz międzynarodowej kontroli energii atomowej oraz zapobiegania wyścigowi zbrojeń atomowych z ZSRR. Z powodu swoich poglądów w tej sprawie, a także przedwojennych silnych powiązań z ruchem komunistycznym, został pozbawiony dostępu do tajnych dokumentów państwowych w trakcie publicznego, politycznego procesu w 1954 roku. Po tym wydarzeniu kontynuował swoją działalność pisząc i prowadząc wykłady. Poświęcił też więcej czasu pracy naukowej. Dopiero dziesięć lat później prezydent John F. Kennedy przyznał mu nagrodę Enrico Fermiego, politycznie rehabilitując go w ten sposób.
John Langshaw "JL" Austin (26 marca 1911 - 08 lutego 1960), brytyjski filozof, zajmujący sie głównie filozofią języka i aktem mowy.
Jacques Derrida (ur. 15 lipca 1930 w El-Biar w Algierii, zm. 8 października 2004 w Paryżu) – francuski filozof, przez wielu uważany za przedstawiciela postmodernizmu, choć sam nie lubił tej kategoryzacji.
Jacques Le Goff (ur. 1 stycznia 1924 w Tulonie, zm. 1 kwietnia 2014 w Paryżu) – francuski historyk. „Spadkobierca” historycznej szkoły „Annales”. Współtwórca „nowej historii”, która interesuje się życiem codziennym ludzi i ich mentalnością, zwolennik długofalowych badań. Jeden z pionierów antropologii historycznej i historii mentalności. Twórca oryginalnej historii kultury. Specjalista w zakresie historii średniowiecza (mediewista). Swoimi pracami zrehabilitował średniowiecze, uważane przez jego poprzedników za mroczny i posępny epizod Historii. Ukazał jego „inny” obraz. Wskazał, że średniowiecze tętniło życiem – był to okres, w którym kształtowało się nowoczesne społeczeństwo. Le Goff dowodził, że średniowiecze uformowało swoją własną cywilizację, różną zarówno od starożytności greko-romańskiej, jak i świata nowożytnego. Le Goff zakwestionował trafność samej nazwy okresu średniowiecza i jego chronologię wskazując na osiągnięcia i zmienność w jego obrębie. W szczególności zwrócił uwagę na tak zwane Odrodzenie XII wieku. Jako agnostyk Le Goff zajmował stanowisko pośrednie pomiędzy krytykami i apologetami wieków średnich.
Jacques Maritain (ur. 18 listopada 1882 w Paryżu, zm. 28 kwietnia 1973 w Tuluzie) – francuski filozof, teolog i myśliciel polityczny.
Jacques-Yves Cousteau (ur. 11 czerwca 1910 w Saint-André-de-Cubzac, zm. 25 czerwca 1997 w Paryżu) – francuski oficer marynarki, badacz mórz, podróżnik oraz reżyser filmowy i pisarz, zwany „kapitanem” lub „komendantem Cousteau”.
James Bond (ur. 4 stycznia 1900 w Filadelfii, zm. 14 lutego 1989 tamże) – amerykański ornitolog. Jego imię i nazwisko skłoniły pisarza Iana Fleminga do nazwania tak bohatera swoich szpiegowskich powieści.
Jean Piaget (ur. 9 sierpnia 1896 w Neuchâtel , zm. 16 września 1980 w Genewie) – szwajcarski psycholog, biolog i epistemolog.
Jean-Pierre Petit (urodzony 5 kwietnia 1937, Choisy-le-Roi ) jest francuskim naukowcem. Pracował jako starszy pracownik naukowy w Narodowym Centrum Badań Naukowych, jako astrofizyk w Obserwatorium w Marsylii, obecnie na emeryturze. Jego główne obszary robocze to: mechanika płynów , kinetyczna teoria gazów , fizyka plazmy stosowana w magnetohydrodynamice wytwarzania energii i napędu, a także topologia i astrofizyka stosowane w kosmologii . Jest pionierem magnetohydrodynamiki, wypracował zasady i techniki ciemieniowego konwertera MHD.
Jean Rostand, urodzony 30 października 1894 w Paryżu, zm. 4 wrzesienia 1977 w Ville d'Avray ( Hauts-de-Seine ), pisarz, moralista, biolog, historyk i akademik francuskim.
Jean-Toussaint Desanti, urodzony 8 października 1914 w Ajaccio, zmarł 20 stycznia 2002 w Paryżu. Był filozofem francuskim, w tym filozofem matematyki.
John Burdon Sanderson Haldane (J.B.S. Haldane) (ur. 5 listopada 1892 w Edynburgu, zm. 1 grudnia 1964 w Bhubaneśwar) – brytyjski genetyk i biolog. Był jednym z twórców genetyki populacyjnej (obok Rolanda Fishera i Sewalla Wrighta).
Josef Allen Hynek (ur. 1 maja 1910 w Chicago, zm. 27 kwietnia 1986 w Scottsdale) był amerykańskim profesorem astronomii oraz ufologiem. Josef Allen Hynek był naukowym doradcą trzech projektów wojska amerykańskiego do spraw UFO: Projekt Znak (1947–1949), Projekt Uraza (1949–1952) oraz Projekt Niebieskiej Księgi (1952–1969).
Joseph Hilaire Belloc Pierre Rene, ur. 27 lipca 1870 - zm. 16 lipca 1953, był anglo-francuskim pisarzem i historykiem. Był jednym z najbardziej płodnych pisarzy w Anglii w początkach XX wieku. Znakomity mówca, poeta, satyryk, żeglarz, żołnierz i działacz polityczny. Jego wiara katolicka miała silny wpływ na jego twórczość. Był Prezesem Związku Oxfordzkiego, był znakomitym dyskutantem, uczestnikiem wielu długotrwałych debat, ale także powszechnie uważany za humanitarnego i sympatycznego człowieka.
Karl Barth (ur. 10 maja 1886 w Bazylei, zm. 10 grudnia 1968 w Bazylei) – teolog szwajcarski. Najbardziej wpływowy teolog ewangelicko-reformowany od czasów Kalwina. Karl Barth w 1956. W typowo protestancki sposób w każdej dziedzinie teologii podkreśla przewagę Boga i jego łaski nad działaniem ludzkim. Kalwinista, negujący jednak tzw. "predestynację podwójną". Zaprzeczył możliwości poznania Boga za pomocą rozumu, tym samym odrzucając teologię naturalną. Był czołowym twórcą teologii dialektycznej. W kontrowersyjny sposób przeciwstawia chrystocentryzm antropocentryzmowi. Przeciwstawia też religię wierze, opowiadając się po stronie ostatniej.
Konrad Zacharias Lorenz (ur. 7 listopada 1903 w Wiedniu, zm. 27 lutego 1989 w Altenbergu) – austriacki zoolog i ornitolog, twórca nowoczesnej etologii, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii w 1973 roku. Studiował zachowanie zwierząt, zwłaszcza zjawisko wdrukowania u gęsi gęgawy.
Laurence McKinley "Larry" Gould (22 sierpnia 1896 - 21 czerwca 1995) był amerykański geolog , pedagog i badacz polarny.
Leon Max Lederman (ur. 15 lipca 1922 w Buffalo) – amerykański fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1988 (wraz z J. Steinbergerem i Melvinem Schwartzem) za odkrycie neutrina mionowego.
Lerone Bennett Jr. urodził się w 1928 roku - jest afroamerykańskim pisarzem, historykiem i dziennikarzem.
Louis Althusser (ur. 16 października 1918 w Birmandreis, zm. 22 października 1990 w Paryżu) – francuski filozof marksistowski, jeden z głównych przedstawicieli marksizmu strukturalistycznego.
Marc Ferro (ur. 24 grudnia 1924 w Paryżu) – francuski historyk. Zajmuje się historią najnowszą w tym dziejami Rosji i ZSRR oraz historią kina.
Mortimer Adler Jerome (28 grudnia 1902 - 28 czerwca 2001) był amerykańskim filozofem, pedagogiem, i popularnym autorem. Pracował dla Columbia University , The University of Chicago , Encyclopaedia Britannica, utworzył własny Instytut Badań Filozoficznych .
Niels Henrik David Bohr, ur. 7 października 1885 w Kopenhadze, zm. 18 listopada 1962 tamże) – duński fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1922 za opracowanie badania struktury atomu. Jego prace naukowe przyczyniły się do zrozumienia budowy atomu oraz rozwoju mechaniki kwantowej.
Noam Chomsky (ur. 7 grudnia 1928 w Filadelfii w USA) – amerykański językoznawca, filozof, działacz polityczny. Profesor językoznawstwa w Massachusetts Institute of Technology (katedra językoznawstwa i filozofii), współtwórca (wraz z Morrisem Halle) gramatyki transformacyjno-generatywnej, wniósł wkład w rozwój psycholingwistyki, informatyki (w zakresie teorii języków programowania, lingwistyki komputerowej). Jeden z najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Język jest według Chomsky’ego nieskończonym zbiorem zdań, generowanych za pomocą skończonej liczby reguł i słów, cechą szczególną rodzaju ludzkiego. Opracował tzw. hierarchię Chomsky’ego – klasyfikację gramatyk języków formalnych.
Dominique-Octave Mannoni, urodzony 29 August 1899 w Lamotte-Beuvron, zmarł 30 lipca 1989 w Paryżu, antropolog, filozof i psychoanalityk francuski.
Otto William Geist (27 grudnia 1888 - 1963), był archeologiem , odkrywcą i przyrodnikiem , pracował na północy w okolicach podbiegunowych, wykladał na University of Alaska przez większość swego dorosłego życia.
Owen Barfield (ur. 9 listopada 1898, zm. 14 grudnia 1997) – brytyjski filozof, pisarz, poeta, krytyk.
Paul-Émile Victor (ur. 28 czerwca 1907 w Genewie, zm. 7 marca 1995 r. na Bora-Bora w Polinezji Francuskiej) – francuski naukowiec, etnolog, badacz polarny i odkrywca, pisarz i publicysta. Inicjator Expéditions polaires françaises - polarnych ekspedycji francuskich po II wojnie światowej.
László Péter (8 lipca 1929 r. - 6 czerwca 2008 r.), był profesorem historii Węgier na Uniwersytecie Londyńskim.
Philippe Beaussant, urodzony 06 maja 1930 w Caudéran, zmarł 08 maja 2016 w Paryżu, francuski muzykolog i pisarz. Ekspert od francuskiej muzyki barokowej, członek Akademii Francuskiej.
Pierre-Gilles de Gennes (ur. 24 października 1932 w Paryżu, zm. 18 maja 2007) – francuski fizyk, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 1991 r. Absolwent École normale supérieure. Początkowo zajmował się nadprzewodnikami, potem ciekłymi kryształami i polimerami. W 1999 nadano mu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Karola w Pradze.
Piotr Słonimski (ur. 9 listopada 1922 w Warszawie, zm. 25 kwietnia 2009 w Paryżu) – francuski genetyk polskiego pochodzenia, pionier badań nad genetyką mitochondriów.
David Shugar (ur. 10 września 1915 w Józefowie, zm. 31 października 2015[1]) – kanadyjski biofizyk pracujący w Polsce, twórca polskiej szkoły biofizyki molekularnej.
Ray L. Hart (ur. 22 marca 1929), profesor filozoficznej i teologii systematycznej; były przewodniczący Departamentu Wyznań; przeszłości dyrektor Wydziału Studiów Religijnych i Teologicznych. Ph.D., Yale. Dydaktyczne i badawcze zainteresowania to filozofia religii, teologii, religii i literatury, religii i sztuki.
Raymond Aron Claude Ferdinand (1905 - 1983) - francuski historyk, socjolog i politolog.
Richard Evelyn Byrd Jr. (ur. 25 października 1888 w Winchester, zm. 11 marca 1957 w Bostonie) – amerykański lotnik, pionier wypraw polarnych, kontradmirał United States Navy.
Richard Krautheimer (6 lipca 1897 r. W Fürth ( Franconia ), Niemcy - 1 listopada 1994 r. W Rzymie , Włochy ) był XX-wiecznym historykiem sztuki, historykiem architektonicznym, barokowym uczonym i bizantyńskim.
Roald Engelbregt Gravning Amundsen (ur. 16 lipca 1872 w Borge, ob. część miasta Fredrikstad w okręgu Østfold w Norwegii, zaginął 18 czerwca 1928 w Arktyce) – norweski badacz polarny, pierwszy zdobywca bieguna południowego.
Ronald Arbuthnott Knox (ur. 17 lutego 1888 w Knibworth, Leicestershire, zm. 24 sierpnia 1957) – angielski teolog, ksiądz katolicki, autor książek religijnych i powieści kryminalnych.
Rudolf Karl Bultmann (ur. 20 sierpnia 1884 w Wiefelstede w Dolnej Saksonii, zm. 30 lipca 1976 w Marburgu) – jeden z najbardziej wpływowych teologów ewangelickich XX wieku. Wśród jego uczniów można wymienić takich egzegetów i teologów jak Hans Jonas, Erns Käsemann, Günther Bornkamm, Ernst Fuchs i Herbert Braun. Bultmann jest znany głównie ze swego programu demitologizacji przekazu ewangelicznego.
Sigmund Freud (ur. jako Sigismund Schlomo Freud 6 maja 1856 w Příborze, zm. 23 września 1939 w Londynie) – austriacki lekarz żydowskiego pochodzenia, neurolog, twórca psychoanalizy. Od 1938 mieszkał w Wielkiej Brytanii.
Sir Alfred Patrick Caldwell-Moore, znany jako Patrick Moore (ur. 4 marca 1923 w Pinner, zm. 9 grudnia 2012 w Selsey) – angielski astronom-amator, który osiągnął legendarny status w astronomii jako pisarz, badacz, komentator radiowy i prezenter telewizyjny. Były prezes British Astronomical Association, współzałożyciel i były prezes Society for Popular Astronomy, autor ponad 70 książek oraz prezenter najdłużej trwającej serii programów telewizyjnych (z tym samym prezenterem) pt. The Sky at Night w stacji BBC.
Sir Ralph Freeman (27 listopada 1880 - 11 marca 1950) angielski inżynier budownictwa, odpowiedzialny za projekt kilku z najbardziej imponujących na świecie mostów. Sir Ralph jest najbardziej znany ze swojej pracy projektowej nad Sydney Harbour Bridge, mostu Otto Beit lub Chirundu Most w Chipinge (Zimbabwe).
Ronald Aylmer Fisher (ur. 17 lutego 1890 w Londynie, zm. 29 lipca 1962 w Adelaide) – genetyk i statystyk brytyjski. Ukończył Gonville and Caius College na Uniwersytecie Cambridge. Był profesorem eugeniki London School of Economics w latach (1933-1943) i profesorem genetyki Uniwersytetu w Cambridge (1943-1957), członkiem Royal Society w Londynie (Towarzystwa Królewskiego). Anders Hald określił go jako "geniusza, który niemalże sam stworzył podstawy współczesnej statystyki", zaś Richard Dawkins jako "największego ze spadkobierców Darwina".
Sir Vivian Ernest Fuchs (11 lutego 1908 - 11 listopada 1999) był angielskim podróżnikiem, którego ekspedycja zakończyła jako pierwsza lądową przeprawę przez Antarktydę w 1958 roku.
Sir Walter Logie Forbes Murdoch (17 września 1874 - 30 lipca 1970) - wybitny australijski naukowiec akademicki, eseista.
Sveinbjörn Beinteinsson (ur. 4 kwietnia 1924 - zm. 24 grudnia 1993) – islandzki badacz religii przedchrześcijańskich.
Trevor Graham Baylis (ur 13 maja 1937) to angielski inżynier i wynalazca.
Vannevar Bush (ur. 11 marca 1890 w Everett w stanie Massachusetts, USA, zm. 28 czerwca 1974 w Belmont w stanie Massachusetts, USA) – amerykański inżynier, wynalazca, teoretyk wczesnego okresu informatyki, organizator życia naukowego w USA.
Willi Dansgaard (ur. 30 sierpnia 1922 w Kopenhadze – zm. 8 stycznia 2011) – duński paleoklimatolog, emerytowany profesor geofizyki na Uniwersytetu w Kopenhadze, członek Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk.
Wolfgang Pauli (ur. 25 kwietnia 1900 w Wiedniu, zm. 15 grudnia 1958 w Zurychu) – szwajcarski fizyk austriackiego pochodzenia, od 1928 profesor w Związkowej Wyższej Szkole Technicznej w Zurychu, po 1939 pracujący na Uniwersytecie Princeton w USA, jeden z twórców mechaniki kwantowej.
Zygmunt Bauman (ur. 19 listopada 1925 w Poznaniu, zm. 9 stycznia 2017 w Leeds) – polski socjolog, filozof, eseista, jeden z twórców koncepcji postmodernizmu – ponowoczesności, płynnej nowoczesności, późnej nowoczesności. Profesor nauk humanistycznych. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Socjologii na University of Leeds, od 1990 był profesorem emerytowanym tej uczelni. Specjalizował się w teorii kultury.