Reszta Świata - aktorzy, ludzie tv ...

Wśród reszty świata znaleźli się między innymi poddani korony brytyjskiej spoza wysp.

Carl Möhner (11 sierpnia 1921 - 14 stycznia 2005), austriacki aktor. Zagrał w kilkudziesięciu filmach.

Carl_Mhner-austr.aktor.jpg

 

Charles Puffy (3 listopada 1884 - 1942 lub 1943) urodzony jako Károly Hochstadt w Budapeszcie, węgierski aktor.

charles_puffy-wgierski_aktor.jpg

Zagrał w ponad 130 filmach (między innymi w Niemczech i USA). Uciekając przed Niemcami do USA, zaginął gdzieś po drodze. Jedna z wersji mówi, że zginął w Japonii, inna natomiast, że trafił do radzieckiego gułagu, gdzie zmarł na dyfteryt.

Curd Gustav Andreas Gottlieb Franz Jürgens (ur. 13 grudnia 1915 r. w Solln, Bawaria, zm. 18 czerwca 1982 w Wiedniu) austriacki aktor teatralny i filmowy, pochodzenia niemiecko-francuskiego.

Curd_Gustav_Andreas_Gottlieb_Franz_Jrgens-niem.-austriacki_aktor.jpg

Desiderio Alberto Arnaz y de Acha III (ur. 2 marca 1917 w Santiago de Cuba, zm. 2 grudnia 1986 w Del Mar, Kalifornia) – kubański piosenkarz, aktor i producent telewizyjny.

Desi_Arnaz-kubaski_aktor_producent.jpg

Fritz Lang, właściwie Friedrich Christian Anton Lang (ur. 5 grudnia 1890 w Wiedniu, zm. 2 sierpnia 1976 w Beverly Hills) – scenarzysta, reżyser, aktor i producent pochodzenia austriackiego, czołowy twórca niemieckiego ekspresjonizmu w filmie okresu międzywojennego.

Friedrich_Christian_Anton_FRITZ_Lang-was_an_Austrian-German-American_filmmakerscreenwriter.jpg

Georges Joseph Christian Simenon (ur. 13 lutego 1903 w Liège, zm. 4 września 1989 w Lozannie) – belgijski pisarz, twórca powieści kryminalnych, piszący w języku francuskim.

Georges_Simenon-teaches_Jean_Richard_how_to-smoke.jpg

Simenon był pisarzem bardzo płodnym. Potrafił pisać 60-80 stron dziennie i w czasie swojego życia napisał ponad 450 powieści i opowiadań. Łączny nakład jego książek wyniósł 550 mln egzemplarzy. Największą popularność przyniósł mu znany na całym świecie cykl powieściowy o komisarzu Maigrecie (75 powieści + 28 opowiadań). Wiele z powieści i opowiadań Simenona zostało zekranizowanych, a w postać komisarza Maigret często wcielali się wybitni aktorzy francuscy np. Jean Gabin czy Philippe Noiret.

Gino Cervi; właściwie Luigi Cervi (ur. 3 maja 1901 w Bolonii; zm. 3 stycznia 1974 w Castiglione della Pescaia) – włoski aktor.

Gino_Cervi-w.aktor.jpg

Aktor znany m. in. z popularnych przed laty, również w Polsce komedii o przygodach wiejskiego proboszcza Don Camillo (w tej roli wystąpił francuski komik Fernandel). W 5 filmach z tej serii Cervi wcielał się w postać komunistycznego wójta Giuseppe Bottazziego, zwanego Peppone; który toczy nieprzerwany spór z miejscowym proboszczem, tytułowym Don Camillem. W sumie w ciągu swojej aktorskiej kariery zagrał przeszło 100 filmowych ról.

Greta Garbo, właśc. Greta Lovisa Gustafsson (ur. 18 września 1905 w Sztokholmie, zm. 15 kwietnia 1990 w Nowym Jorku) – szwedzka aktorka, gwiazda filmowa, czterokrotnie nominowana do Oscara.

Greta_Garbo-szwedzka_aktorka.jpg

Po zagraniu w kilku europejskich filmach w pierwszej połowie lat 20., wyjechała do Hollywood, gdzie związała się ze studiem Metro-Goldwyn-Mayer. Zyskała status jednej z największych gwiazd kina niemego. W latach 30. nadal należała do grona najpopularniejszych aktorek. Z branży filmowej wycofała się nie skończywszy nawet czterdziestu lat. Ma na swoim koncie ponad 20 głównych ról w filmach fabularnych, a do jej największych osiągnięć aktorskich zalicza się kreacje przedstawione w filmach Ludzie w hotelu, Królowa Krystyna, Dama kameliowa i Ninoczka. W 1999 roku trafiła na 5. miejsce listy najlepszych aktorek wszech czasów, skompilowanej przez Amerykański Instytut Filmowy.

Gwyllyn Samuel Newton "Glenn" Ford (1 maja 1916 jako - 30 sierpnia 2006) wybitny kanadyjski aktor filmowy.

Gwyllyn_Samuel_Newton_GLENN_Ford-kanadyjski_aktor.jpg

Najbardziej znany jest z ról w kowbojów i zwykłych ludzi w niezwykłych okolicznościach. Jego kariera aktorska rozpoczęła się w teatrze, a jego pierwsza poważna rola w filmie Niebo z drutu kolczastego ogrodzenia, miała miejsce w 1939 r.

Hans Philipp August Albers (ur. 22 września 1891 w Hamburgu zm. 24 lipca 1960 w Starnbergu) - niemiecki aktor i piosenkarz, jeden z najpopularniejszych niemieckich aktorów XX wieku.

Hans_Albers-german_actor_and_singer.jpg

Hansjörg Felmy, właściwie Hans-Jörg Hellmuth Felmy, (ur. 31 stycznia 1931 w Berlinie; zm. 24. sierpnia 2007 r w Eching) niemiecki aktor teatralny i filmowy.

Hansjorg_Felm-aktor_niemiecki.jpg

Jacob Ben-Ami urodziła się 23 listopada 1890 roku w Mińsku [obecnie Białoruś]. Był aktorem i reżyserem. Zmarł 2 lipca 1977 roku w Nowym Jorku, USA.

Jacob_Ben-Ami-biaorusin.actor.jpg

Jacques Romain Georges Brel (ur. 8 kwietnia 1929 w Schaerbeek, zm. 9 października 1978 w Bobigny) - belgijski bard, kompozytor, piosenkarz i aktor.

Jacques_Brel-belgijski_bard_aktor.jpg

Jean Hersholt - duński aktor, który osiedlił się w Stanach Zjednoczonych.

Jean_Hersholt-Danish_actor.jpg

Występował zarówno w filmach jak i w audycjach radiowych. Znany głównie z słuchowiska radiowego Dr Christian oraz z roli dziadka postaci granej przez Shirley Temple w filmie Heidi. Dwukrotnie dostał Oscara honorowego. Amerykańska Akademia Filmowa na jego cześć przyznaje Nagrodę im. Jeana Hersholta.

Joachim "Blacky" Fuchs Berger (ur. 11. marca 1927 w Zuffenhausen (dziś Stuttgart); zm. 11. września 2014 r. w Monachium) był niemieckim aktorem i komikiem.

Joachim_Fuchsberger-niem.aktor.jpg

John Friedlander, projektant efektów specjalnych, który stworzył wiele znanych potworów z Doctor Who, takich jak Ice Warriors, Sontarans, Zygons, Ogrons, Draconianie, Sea Devils, Wirrn, Mumie, i oczywiście, Davros - których głowa trzyma w ręku.

John_Friedlander-kanad.designer_special_effect.jpg

Albrecht Moritz James Karl Schoenhals (1888-1978) był niemieckim aktorem filmowym.

lbrecht_Schoenhals-niem.aktor.jpg

Michel Simon, właściwie François Joseph Simon (ur. 9 kwietnia 1895 roku w Genewie – zm. 30 maja 1975 roku w Bry-sur-Marne, departament Dolina Marny) – szwajcarski aktor.

Moustapha Al Akkad (1 lipca 1930 - 11 listopada 2005) był syryjsko - amerykańskim producentem filmowym i reżyserem, znany z produkcji oryginalnej serii Halloween.

Moustapha_Akkad-syryjsko-am.producent_filmowy.jpg

Zginął wraz z córką Rima Al Akkad Monla w 2005 w  Ammanie, w zamachu bombowym.

Nigel Barrie (05 lutego 1889, Kalkuta, Indie Brytyjskie - 08 października 1971, Anglia). Hinduski aktor, grający w Anglii.

Nigel_Barrie-hindus_aktor_bryt.jpg

Ousmane Sembène (ur. 1 stycznia 1923 w Ziguinchor, zm. 9 czerwca 2007 w Dakarze) – senegalski reżyser filmowy, aktor, scenarzysta oraz pisarz tworzący w języku francuskim.

Ousmane_Sembene-senegalski_reyser_producent.jpg

Ousmane_Sembene-senegalski_reyser_producent2.jpg

Ralf Jacob Kamp, znany jako Ralph Inbar, (24 grudnia 1938 Hague - 15 marca 2004 Hamburg) był holenderskim reżyserem i producentem telewizyjnym.

Ralph_Inbar-holenderski_producnt_tv.jpg

Rossano Brazzi (18 września 1916 - 24 grudnia 1994) - włoski aktor.

Rossano_Brazzi-italian_actor.jpg

Rutger Hauer (ur. 23 stycznia 1944 w Breukelen) – holenderski aktor filmowy i teatralny.

Rutger_Hauer-holend.aktor.jpg

Sam Neill (ur. 14 września 1947 w Omagh w Irlandii Północnej) – nowozelandzki aktor pochodzenia irlandzkiego, ale także reżyser i scenarzysta.

Sam_Neill-nowozelandzki.aktor.jpg

Dzieciństwo spędził w Nowej Zelandii. Pierwsze kroki w kierunku zawodu aktora skierowały go na deski teatru, udzielał się także w charakterze realizatora filmów dokumentalnych. W świecie filmu zadebiutował w 1977 roku w dramacie Śpiące psy, lecz prawdziwe uznanie przyniosła mu dopiero rola Harry'ego Beechama w Mojej wspaniałej karierze z 1979 roku. Szerszej publiczności dał się poznać, przyjmując główna rolę w trzeciej części Omenu. W 1981 roku przeprowadził się do Londynu. W tym czasie zagrał w kilku europejskich produkcjach, m.in. w Opętaniu Andrzeja Żuławskiego i Z dalekiego kraju Krzysztofa Zanussiego. W 1990 roku otrzymał jedną z głównych ról obok Seana Connery'go w filmie Polowanie na Czerwony Październik. W 1993 Steven Spielberg zaangażował go do superprodukcji Park Jurajski, gdzie jako paleontolog dr Alan Grant musiał stawić czoło zabójczym dinozaurom. Po ogromnym sukcesie pierwszej części, Neill wystąpił także w kontynuacji z 2001 roku. W 1998 roku Robert Redford obsadził go w roli Roberta MacLeana w swoim filmie Zaklinacz koni. W tym czasie również pracował nad telewizyjną produkcją fantasy – Merlin. Rola legendarnego czarodzieja przyniosła mu nominacje do nagrody Emmy i Złotego Globu. W Człowieku przyszłości z 1999 roku zagrał u boku Robina Williamsa. Sam Neill do tej pory zagrał w wielu bardzo różnorodnych produkcjach, zarówno w komercyjnych jak i niezależnych, co umożliwiło mu zdobycie statusu aktora nad wyraz charakterystycznego i wszechstronnego.

Sir Eric Herbert Pearce (05 marzec 1905 - 12 kwietnia 1997) był nadawcą, pionierem telewizji w Australii.

Turhan Bey (30 marca 1922 - 30 września 2012) był urodzonym w Austrii aktorem pochodzenia tureckiego.

Wasilij Borisovich Livanov (ur. 19 lipca 1935) jest rosyjskim aktorem filmowym i scenarzystą. Zyskał powszechne uznanie za filmową rolę Sherlocka Holmesa.

Vasily_Livanov-ros.aktor_scenarzysta.jpg

Walter Slezak (03 maja 1902 - 21 kwietnia 1983) austriacki aktor charakterystyczny i piosenkarz. Do chwili przeniesienia do USA w 1930 roku występował w Niemczech.

walter_slezak-austr.aktor.jpg